Mám doma polo-vegetariána

Mám doma polo-vegetariána

Tipy od rodičov 22. 3. 2019

Ľudia sa na internete nevedia zhodnúť ani na tom, akej farby sú isté šaty. Preto nečudo, že keď ide o tému, akou je vegetariánstvo u detí, vznášajú sa nad ňou mraky kontroverzie. Kým v jednom článku sú pediatri absolútne proti bezmäsitej strave u detí do 10 rokov, v ďalšom už WHO vrelo odporúča vegetariánstvo od kolísky. Ako však povedal jeden múdry človek: “Ľudia sa hádajú a nenávidia pre dostatok vecí, nehádajme sa ešte aj pre jedlo.”

V tomto článku teda ponúkam len svoj osobný príbeh a skúsenosti. No dobre, ešte aj Samkove, samozrejme s jeho informovaným súhlasom. Článkov o prínosoch, rizikách, živinách, ktoré by mohli deťom vo vegetariánskej strave chýbať, je predsa dosť.

Sama som vegetariánkou vyše 6 rokov a na počudovanie mnohých som zatiaľ neumrela na nedostatok bielkovín či železa. Prežila som dokonca úplne bezproblémové bezmäsité tehotenstvo a prirodzene porodila fit 3,5-kilového Samka. Síce od narodenia veľa plakal, možno sa mu žiadalo mäsko, ale namiesto stejku podľa odporúčaní WHO dostal vegetariánske materské mlieko. Na ňom bol nútený prežiť prvých 6 mesiacov svojho života, darilo sa mu však dobre a pekne priberal. Napriek maminej paranoji, že nepriberá dosť.

Tu vás však musím sklamať, lebo príbeh malého králička končí. Začína sa príbeh polo-králika, ktorý dostáva aj mäso, i keď v striedmych dávkach. Z viacerých dôvodov. Priznávam, jedným z nich je aj nátlak okolia. Je mi jasné, že keby si syn hoci aj zlomil nohu, mnohí by z toho vinili bezmäsitý jedálniček. Takisto ale vegetariánstvo považujem za oveľa viac ako spôsob stravovania a rozhodnutie o ňom ponechávam na staršieho Samka.

S radosťou ale pozorujem, ako jeho mladé vydanie miluje všetko ovocie a zeleninu, uhorkovú sezónu má celý rok. Pripadá mi, že je menej chorý ako jeho rovesníci. V priemere dostáva mäso asi trikrát do týždňa, pričom rátam aj ryby. Mäso väčšinou kupujem vo forme príkrmov v sklíčkach, iba sem-tam priamo z mäsiarstva.

Aby neostalo len pri teórii, ponúkam príklad Samkovho jedálnička počas jeho vegetariánskeho dňa. Samko vie už celkom obstojne rozprávať a naozaj na konci takéhoto dňa nechce vymeniť mamu, ani mu neklíči v ušiach kapusta…

Raňajky: Smoothie bowl s mangom a tvarohom

Tri lyžice ovsených vločiek namočíme na 10 minút do mlieka (používam rastlinné). Pol manga a zrelý banán ošúpeme a hodíme do mixéra, pridáme zmäknuté vločky, 2 lyžice mäkkého tvarohu, šťavu z ½ limetky a 1 lyžičku medu. Zmixovanú zmes nalejeme do misky a ozdobíme trebárs chia semienkami, strúhaným kokosom a ovocím.

Mama si často na raňajky robí smoothie zo zelených listov (napr. špenát, valeriána) a 2–3 druhov ovocia, synovi sa vždy ujde jeho obľúbený štamperlík tejto zmesi.

Obed: Na oleji osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme na kolieska nakrájanú mrkvu, mrazený hrášok a premytú červenú šošovicu. Chvíľu smažíme, potom podlejeme trochou vody a dusíme, kým nie je šošovica mäkká. Podávame s uvarenou basmati ryžou.

Večera: Tri zemiaky ošúpeme, nakrájame na menšie kúsky a dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Jemne osolíme a posypeme rascou. Dáme zapekať do rúry, po 10 minútach pridáme aj trochu premytej kyslej kapusty a pečieme ešte ďalších 10 minút. Podávame s kyslomliečnym nápojom, do ktorého môžu gurmáni namáčať zemiaky.

Okrem uvedeného Samko stále niečo chrúme. Ovocie, zeleninu, rožok, jogurt, občas aj sladkosť. Má veľmi dobý apetít a ja pevne dúfam, že ho vediem aj k dobrým stravovacím návykom. Za predpokladu, že nevníma, ako vyjedám čokoládu… 

Kamila

Tipy od rodičov

Je chodník vhodný pre kočík? Čaká na konci cesty odmena v podobe domáceho ľadového čaju a detského ihriska? Je prehliadka zámku odborná a na dve hodiny alebo je prispôsobená aj deťom? Kde nájdete príjemnú kaviareň s detským kútikom alebo dokonca múzeum pre deti? To všetko a oveľa viac vedia naši ambasádori, aktívni rodičia, ktorí nám posielajú fotky a zážitky s deťmi.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!