Cvičte tak, aby vás to bavilo! Aj bez posilňovne a fitness centra

Cvičte tak, aby vás to bavilo! Aj bez posilňovne a fitness centra

Tina a Scotty na cestách 12. 2. 2020

Máte k cvičeniu podobný vzťah ako je ten môj? Nerozumiete ľuďom, ktorí trávia celé dni vo fitness centre a potia sa tam do úmoru len kvôli kráse? Pre štíhlejšejšiu postavu, vytvarovanejšie bicepsy, pre „dokonalosť“? Som typ človeka, ktorý skrátka nechápe, prečo vnuk radšej nenaštiepi babičke drevo na zimu, ale ide cvičiť do fitka. Prečo niekto radšej behá na páse, než aby sa prebehol vonku v parku? 

Tipy na rekreáciu v okolí Bratislavy

JE FITKO JEDINÁ MOŽNOSŤ AKTÍVNEHO POHYBU?

Fitness centrá sú veľmi populárne a všetci, ktorí tam chodia sú “in” pretože pracujú sami na sebe. To je síce super, avšak nech už robíte čokoľvek, mali by ste to robiť hlavne sami pre seba a malo by vám to prinášať radosť. Pokiaľ chce byť niekto fit, tak preto, že sa tak cíti lepšie. Nezadychčí už na treťom schode a nezáleží mu na tom, aby mal „TOP“ fotky z posilňovne na Instagrame.

Nie som typ človeka, ktorý sa nerád hýbe. Skrátka len neobľubujem cvičenie bez nejakej pridanej hodnoty. Ak niečo robím, musí ma to baviť. Myslím, že to je dôvod, prečo sa tak veľa ľudí cvičenia po krátkej dobe vzdá. Nenájdu v tom nič osobné, s čím by sa plne stotožnili. 

Prioritou cvičenia sa stane dosiahnutie cieľa, v tomto prípade dokonalého výsledku za všetky tie dni potu a driny. Cesta sa stáva trápením a pri neúspechu ostane priestor iba pre frustráciu. Ale nedá sa to aj inak?

CVIČTE S PRIDANOU HODNOTOU A MOTIVÁCIA VÁS NIKDY NEOPUSTÍ!

Verím tomu, že existuje veľa ľudí, ktorí nachádzajú motiváciu iba v samotnom cvičení, či dosiahnutí výsledku. Ja sama medzi takúto skupinu nepatrím, preto každý pohyb, ktorému sa v súčasnosti venujem má danú pridanú hodnotu. Tá môže byť relaxačná, meditačná, estetická, zábavná…

Zábavnou formou pohybu je šport. Človek sa pri ňom sústredí v prvom rade na hru – pozornosť sa prenáša na pravidlá, spoluhráčov či protihráčov a nevenuje ju priamo vyčerpaniu, ktoré prežíva. Rozmanitosť športových aktivít je výhodou a uľahčuje tak výber. Môže to byť futbal, volejbal, tenis, florbal a pod.

Hľadáte aktívnu dovolenku?

Vykúšali ste niekedy paddleboard? Stáť na doske a pádlovať vyzerá veľmi jednoducho, no v skutočnosti je to poriadna makačka. A čo lezenie? Či už na umelej stene, alebo reálnej skale, tu sa sústredíte najmä na to, aby ste nespadli a nie na to, koľko svalov do činnosti zapájate.

Nezabúdajme ani na tanec! Akýkoľvek tanec je skvelá voľba pre tých, ktorí robia radi niečo s estetickou hodnotou. Súlad ladných prvkov v kombinácii s pohybom prináša človeku špecifické naplnenie. Môže to byť salsa, kizomba, pole dance, valčík či ľudový tanec.

Zatancujte si s nami

Ak obdivujete akrobaciu, určite vás osloví bungee tréning, ktorý kombinuje skákanie na lane a tanec. Podobné cvičenia sa môžu robiť v plachtách či kruhoch a sú čoraz populárnejšie. (Aerial hoop, Aerial silks, Ay fly training, AY fly joga).

motivačným a relaxačným cvičeniam patrí napríklad joga, plávanie, turistika. Pre mňa sa jedným z najlepších cvičení stala práve spomínaná turistika. Je vhodná najmä pre tých, ktorí majú prácu s vysokou psychickou záťažou. 

Vyskúšajte online kurz jógy

Milujem hory, pretože tu človek dokáže neskutočne vypnúť a zrelaxovať sa. Chôdza je sama o sebe prirodzený pohyb a pozitívne vplýva na celé telo. Veď koľko vašich známych či priateľov si rôznymi aplikáciami počítajú kroky, ktoré za deň urobia? Vy môžete namiesto telefónu sledovať kopce, ktoré máte za sebou. :)

Aj keď sa občas sama hanlivo vyjadrujem, keď musím stúpať strmým svahom hore, patrí to k tomu a ja to milujem. Náročnosť je rôzna, ak si netrúfate na vysokohorskú túru, postačí začínať s niečím ľahším. Prechádzka po lese do mierneho kopčeka, či vrcholy do 1000 m n. m.

Tipy na takéto vrcholy nájdete TU

Výhľady i tu môžu byť fascinujúce. Pokiaľ by ste predsa len potrebovali motivátora, ideálni spoločníci na hory sú psíky. V nich je radosť z pohybu veľmi pevne zakorenená, a preto by sme si z nich mali robiť príklad.

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.