Schindlerova fabrika
Bývalú smaltovú fabriku, z ktorej je dnes spravené historické múzeum, preslávil najmä Spielbergov film – Schindlerov zoznam. V tomto múzeu je možné vidieť vojnové artefakty a taktiež pracovňu Oskara Schindlera, ktorý zamestnával vyše tisíc Židov napriek tomu, že bol Nemec a člen nacisitickej strany.
Zaujímavé dejiny
Vo fabrike sa vystriedalo viacero majiteľov, najmä kvôli tomu, že nebola ekonomicky stabilná. Až keď si ju vzal pod svoj patronát Schindler, tak začala prosperovať. Najprv sa využívala na výrobu kuchynského riadu, neskôr zase na vojenský účel – nábojnice do zbraní. Keďže sa zo dňa na deň zvýšilo množstvo výroby, tak do továrne potrebovali lacnú pracovnú silu, a teda zamestnali Židov. Schindler si dokonca vytvoril časť pracovného tábora, v ktorom mali títo pracovníci lepšie podmienky. Neustálym podplácaním nacistických veliteľov, aby mohli Židia pracovať v jeho fabrike, tak zachránil až 1200 nevinných životov. Za toto šľachetné gesto bol po vojne ocenený titulom „Spravodlivý medzi národmi.“
Slávna továreň vďaka Spielbergovmu filmu
V súčasnosti sa na tomto mieste nachádza Historické múzeum Krakova a Múzeum súčasného umenia, ktoré zobrazuje obdobie od roku 1939 do 1945, kedy bol Krakov pod nadvládou nacistov. Množstvo interaktívnych prvkov vás prenesie do minulosti, pozriete si rôzne fotografie, kanceláriu a osobné predmety Schindlera či pomník s menami všetkých osôb, ktoré mu vďačia za prežitie. Tento hrdinský čin nemeckého tovarníka patrí dodnes k najsilnejším príbehom, ktoré sa odohrali počas 2. svetovej vojny. Nechal sa ním inšpirovať aj režisér Spielberg, vďaka čomu vytvoril slávny film Schindlerov zoznam. Odkedy toto dielo uzrelo svetlo sveta, tak sa z obyčajnej továrne stala najznámejšia budova v Krakove. Prehliadka celej fabriky vám zaberie cca 2 hodiny, pričom dokopy môžete vidieť až 45 miestností.
Dobre vedieť: Každý pondelok je vstup zadarmo, avšak počet lístkov je obmedzený.