Miesta v Prahe, na ktorých sa potentujete od strachu

Do múzeí, obchodíkov a galérií, tam vás môže poslať každý prvý článok. My pre vás máme niečo zaujímavejšie - také malé horory. :) Prezradíme vám, kam v Prahe ísť a zažiť nefalšovanú husiu kožu. Ak sa chcete trochu báť a nasať pravú "dušičkovo-halloweensku" atmosféru, čítajte ďalej.

Predtým, než začnete nasledovať náš zoznam a začnete sa usilovať o bobríka odvahy v Pražských uličkách, urobte toto:

 1. Spokojne sa najedzte (keď je človek hladný, je skôr mrzutý a nahnevaný, neostáva miesto pre ďalšiu emóciu a jednoducho sa báť nebudete
 2. Dobre sa oblečte (zimomriavky si vás nájdu aj pod šálom)
 3. Počkajte si, kým sa zotmie (za svetla je to o ničom - odskúšané)
 4. A keď sa fakt (ale fakt že fakt) chcete báť, choďte sami

"Faustov dom" (Karlovo námestie 40)

V tomto dome údajne žil Johannes Faust, o ktorom kolujú legendy (i nejaká tá literatúra), že svoju dušu zapredal diablovi (do pekla bol vraj unesený práve stropom v rohovej veži pod kupolou - dodnes tam vidno od tohto incidentu škvrny). V izbách neskôr zaspával i alchymista Edward Kelley a po ňom ďalší alchymista Ferdinand Antonín Mladota. A všetci vieme, že s alchýmiou prichádza rúško tajomstva, záhady i temné sily. Antonínov syn povesti domu veľmi nepomohol - vyrábal tu divné automatické figuríny (ktoré zaručene vŕzgali vždy, keď ste boli sami doma a chcelo sa vám v noci na záchod).

Nočný Vyšehrad

Na tomto mieste je možné, že zbadáte Bielu pani... nuda, že? Ale niekde si zabudla hlavu, tak chodí bez nej. A pod nohami sa jej niekedy motká celá svorka pekelných psov, ktoré strážia jaskyňu plnú "pokladov" (pre teba kosť, pre psa poklad - nikdy nevieš, čo si tam zahrabali). Jedného takého psiska môžete zazrieť pri rotunde svätého Martina. Zoberte mu mlsku, možno sa len chce hrať :)

Nočný Petřín

Presne na tomto mieste bol kedysi pohanský lesík a v ňom hájik obklopený vysokými lipami. Všetko okej, až na pohanských kňazov a oltár, na ktorom pálili svoje obete pohanským bohom. Povráva sa, že počas extrémne tmavej noci môžete tieto ohníky opäť zazrieť.

Stretnite bezhlavého templára (uličky Starého Mesta)

Kedysi templársky rytier na bielom koni, dnes celkom priateľský (trochu nešťastný) duch so svojou hlavou pod pazuchou. Ak ho náhodou stretnete, pripravte sa na to, že vás bude prosiť, aby ste ho vyslobodili z jeho preklatia. Stačí zastaviť jeho koňa, zmocniť sa jeho meča a prebodnúť mu srdce. 

Zavraždená mníška a jej nálady (Kláštor sv. Anežky Českej)

Kedysi dávno niekto zavraždil mníšku a ak sa v správnej hororovej konštelácii ocitnete v okolí Kláštora svätej Anežky Českej, je možné, že ju stretnete - možno plačúcu a celú od krvi a možno usmievajúcu sa na nešťastne zamilovaných. 

Dom pri zlatej studni (Staré Mesto)

V Starom Meste bol jeden dom. A pri tom dome bola studňa. A v tej studni bol údajne poklad. Zvedavá slúžka (volajme ju pre účely príbehu Samara) v snahe ľahko zbohatnúť do studne nakúkala a nakúkala až v nej zahučala. Majiteľ ju utopenú dal vytiahnuť a zároveň nariadil čistenie studne. A vtedy sa stena jamy uvoľnila a vypadli z nej zlaté mince. Pán zbohatol a slúžka Samara straší v okolí domu - spoznáte ju podľa dlhých vlasov, z ktorých kvapká voda, drkotajúcich zubov a uplakaných očí. 

Šialený holič a jeho britva (Karlova ulica)

Aj Praha má svojho Sweeneyho Todda. Tento duch žil v dobách Rudolfa II. a popri holení a strihaní sa rozhodol fušovať do alchýmie (ako všetci vtedy). Zničila ho chamtivosť a z pofidérne nadobudnutých peňazí mu nič nezostalo. Musel predať dom, jeho dcéry sa kvôli chudobe stali prostitútkami a jeho žena sa vrhla z vysokého opevnenia. Holič sa zbláznil a okoloidúcich začal rezať svojou poslednou britvou. Skupinka vojakov ho ubila k smrti. Trúfnete si na nový "halloweensky" zostrih?

Ak si stále myslíte, že k "potentovaniu" sa od strachu na týchto miestach nepríde, máme pre vás bonus. Pri svojej návšteve českej metropoly nevynechajte miesta ako:

 • Metro o tretej ráno
 • Nočná Palmovka (niekedy pripomína aj okolie Pentagonu v Bratislave)
 • Daňový úrad Praha (no comment)
 • Odvrátenú stranu Prahy vám ukáže aj na netradičnej "prechádzke" Karel Lampa alias Karim - extrovertný bezdomovec, bývalý prostitút a narkoman. Na jeho prehliadke nenájdete strašidlá a duchov, no zoznámite sa s miestami, kde prvé husle hrajú reálne hrôzy dnešného sveta.

Ak sa vám niečo strašidelné už v Prahe stalo, dajte nám o tom vedieť v komentároch! Najstrašidelnejší komentár oceníme kreditmi! :) 

P.S.: Duchov hľadajte iba na vlastnú zodpovednosť. A keby niečo, my sme vás varovali.

13. októbra 2017

Čo vidieť počas Bielej Noci 2017 v Bratislave? (5 tipov od Zľavomatu)

Najväčší a najnavštevovanejší medzinárodný festival súčasného umenia po Košiciach opäť zavíta aj do nášho hlavného mesta. Už v sobotu si budete môcť v Bratislave vychutnať dychberúci pohľad na rozmanité moderné umelecké diela plné svetla a fantázie. Pestrá ponuka umeleckých žánrov zaručí každému spoznanie najnovších trendov. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé a netradičné priestory, ktoré výnimočne prichýlia súčasné formy umenia - ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta.

Program tohtoročnej Bielej noci je naozaj bohatý. Zľavomat vám prináša 5 tipov, ktoré počas sobotnajšej Bielej noci nesmiete vynechať. 

 

 

1. Fuse - DOKK

Dokk čo znamená po islandsky tma, je jedinečné predstavenie talianského multimediálneho zoskupenia Fuse v Starej tržnici. Bude to plné napätia, vzdušného tanca a najmodernejšej technológie kinektov a projekcií. Predstavenie bude digitálne prepojené aj so sociálnymi sieťami. Dáta, ktoré budú v reálnom čase zdieľať ľudia z celého sveta, budú spoločne meniť digitálne a zvukové prostredie tohto projektu.

Kedy a kde: Stará tržnica, predstavenie o 21:00, 22:30 a o polnoci.

   

2. Amanda Parer - Fantastic Planet - Humanoid

Päť svietiacich postáv nadľudských rozmerov tento rok navštívi našu planétu! Po obrích zajacoch, ktoré Amanda Parer priniesla v roku 2015, k nám prichádzajú Humanoidi. Podobne ako pri ostatných dielach tejto austrálskej umelkyne, aj tieto objekty nie sú len náhodne umiestnenými sochami, ale strategicky rozvrhnutými dielami, ktoré vyvolávajú dojem obsadenia mesta obrovskými bytosťami. Odvážne a zároveň krehké diela skúmajú prírodný svet, jeho krehkosť a našu rolu v ňom. Autorka pracuje so zarážajúco krásnymi bytosťami, ktoré zobrazuje v nadrozmernej veľkosti a akoby zmrazené v ich vlastnom prostredí.

Kedy a kde: 5 obrovských humanoidov nájdete na Hlavnom námestí, pri SND, taktiež Hviezdoslavovom námestí a na parkovisku Mlynské Nivy pri VUB banke. 

 

3. Luke Jerram -  Museum of the Moon

Toto dielo pozostáva z detailných záberov NASA z povrchu Mesiaca. V mierke približne 1:500 000 každý centimeter vnútorne osvetlenej sochy predstavuje päť kilometrov skutočného mesačného povrchu. Inštalácia je prepojením záberov Mesiaca, mesačného svetla a sprievodnej zvukovej kompozície oceňovaného skladateľa Dana Jonesa. Spoločne vytvárajú magické dielo, ktoré upozorňuje na najnovšie vedecké poznatky z vesmíru, a zároveň zosobňuje jednotlivé osobné príbehy spojené s Mesiacom.

Kedy a kde: Medická záhrada

 

4. Collectif Coin - Globoscope

Francúzske umelecké laboratórium Collectif Coin, ktoré sa venuje tvorbe monumentálnych atrakcií, prinesie na Námestie Slobody 270 sveteľných gúľ. Tým vytvorí absolútnu digitálnu premenu tohto známeho, ale nie príliš atraktívneho miesta. Prispôsobené špecifikám kultovej fontány na námestí, každý jednotlivý bod a pixel tejto krajiny je zlúčený do víriaceho zvukovo-svetelného pohybu. Matematika, zvuk a svetlo tak slúžia na reprezentáciu, premenu a rozšírenie priestoru, ponúkajúc divákovi sureálnu prechádzku. 

Kedy a kde: Námestie slobody

 

5. BN Label  - MrakoDrap  + Starý most + UFO

Popri toku Dunaja vás čaká hneď niekoľko zaujímavých diel. Symbolický mrakodrap využíva technologický pokrok na vytvorenie jednoduchej, no efektívnej svetelnej architektúry. Zhmotňuje plánovanú stavbu, ktorá má potenciál stať sa novou dominantou mesta. Plánovaný mrakodrap ako statická svetelná inštalácia vystupuje z architektonických plánov a predstavuje obyvateľom i návštevníkom mesta víziu budúcnosti. Vytvára tak hru s očakávaným potenciálom mesta.

Charakteristickú rebrovú štruktúru Starého mosta využíva dielo, ktoré sa počas Bielej noci rozžiari nad Dunajom. Obrazce v priestore vytvorené lúčmi svetla vychádzajú z konštrukcie mosta ako jeho optické predĺženie. Svetelný pohyb tak oživí jednu z dominánt nábrežia a ponúkne návštevníkom podujatia nezvyčajný pohľad na nábrežnú panorámu.

Do tretice sa ponad Bratislavu bude vznášať rozžiarené UFO. Ako veselý dozor nad celou nočnou Bratislavou objekt na Moste SNP jasne vydá signál do diaľky – dnes sa v tomto meste nespí!

Kedy a kde: nábrežie Eurove (Pribinova 19), Starý most, UFO (Most SNP)

Viac o Bielej noci

5. októbra 2017

Spoznajte Taxify a získajte kredit 6 € na prvú jazdu

Taxify spolu so Zľavomatom sa rozhodli, že vám vašu jazdu spríjemnia ešte viac.

Čo je Taxify?

Taxify zabezpečí váš rýchly a pohodlný odvoz z miesta A do miesta B pomocou jednoduchej mobilnej aplikácie a navyše za viac ako výhodnú cenu. Tento Estónsky Startup používa dnes už obrovské množstvo ľudí v Bratislave, nehovoriac o miliónoch spokojných zákazníkoch na celom svete!

Taxify ponúka mobilnú aplikáciu pre operačné systémy AndroidiOS, ale aj Windows - stačí si appku už len stiahnuť a jazda sa  môže začať.

Tip: či už pôjdete do reštaurácie na niečo dobré alebo využiť masáž či zabaviť sa, môžete využiť jazdu cez Taxify a ušetriť tak za cestu.

  

Taxify si dáva záležať na profesionalite svojich vodičov a bezpečnosti áut. Po každej jazde samozrejme môžete svoju spokojnosť ohodnotiť v aplikácií.

To, že je jazda s Taxify pohodlná, spoľahlivá a veľmi výhodná, je teda jasné. So Zľavomatom teraz môžete jednoducho a hlavne úplne zadarmo získať 6 € na vašu prvú jazdu s Taxify! Stačí, ak po nainštalovaní aplikácie zadáte v sekcii promo kódy: ZLAVOMAT.

Jazdu na Taxify môžete využiť, keď pôjdete využiť akúkoľvek akciu v Bratislave

5. októbra 2017

Premiéra nového LEGO ninja dobrodružstva so Zľavomatom!

V stredu 20.9. pozývame Zľavomaťákov do kina na premiéru nového fIlmu z dielne LEGO príbehov. 

Krátky obsah: 

Čaká vás ďalšie nezabudnuteľné dobrodružstvo spolu s obľúbenými LEGO postavičkami, ktoré tentoraz ukážu aké je to žiť vo svete LEGO Ninjov. V tomto jedinečnom príbehu sa ocitáme v meste Ninjago City, ktoré ohrozujú temné sily. Zachrániť ho môže iba mladý Loyd, alias Zelený nindža, spolu so svojimi kamarátmi, ktorí sú cez deň obyčajnými tínedžermi a v noci sa z nich stávajú tajní nindža bojovníci. Pomocou svojich neuveriteľných schopností a bojových strojov sa pod vedením múdreho Majsta Wu musia ochrániť Ninjago pred zlovestným Lordom Garmadonom. Ktorý, ako sa prekvapivo dozvieme, je aj Loydov otec. Epický boj strojov proti strojom a otca proti synovi, bude skúškou tohto neúprosného a zároveň nedisciplinovaného tímu novodobých nindžov. Musia sa naučiť krotiť vlastné ego a držať spolu, aby dokázali využiť svoju vnútornú silu Spinjitzu.A vy pri tom môžete byť vďaka Zľavomatu  medzi prvými na Slovensku a ešte aj v  IMAXE!

  

V slovenskom dabingu:

Tomáš Horváth; Ivan Krúpa; Peter Krajčovič; Marian Labuda ml.; Zuzana Kyzeková; Matúš Krátky; Jozef Vajda; Alena Pajtinková; Ján Morávek

    

      

Ako sa dostať na Zľavomat premiéru filmu LEGO NinjaGo?

Prvý krok: stačí, ak od 1.9. do 18.9.2017 na Zľavomate uskutočníte nákup v hodnote nad 10€ (môže byť aj viacero objednávok, ktoré dosiahnu túto hranicu). Vyberať môžete zo zaujímavých ponúk ktoré sme vybrali špeciálne pre vás.

    

Potom nám stačí poslať odpoveď na otázku:

    

Odkiaľ pochádza LEGO?

  

 • Z Česka
 • Z Nememcka
 • Z Dánska  

 

Odpoveď posielajte na marketing@zlavomat.sk, vyžrebovaní šťastlivci vyhrávajú minimálne 2 lístky (ale ak by ste mali záujem aj o viac, tak nám napíšte, pozrieme sa na to :)). Do súťaže budú zaradené všetky nákupy od 1.9. do 18.9.2017 a žrebovať budeme zo správnych odpovedí, ktoré splnia všetky podmienky v utorok 19.9.2017.

Premietanie sa uskutoční v IMAX sále kina CINEMAX BORY v Bratislave v stredu - 20.9.2017. o 18:30

 

Výhercovia:

kristina.valechova7@, bambussko78@, t.kocsisova@, andyy69@, podhorska.p@, zaneta.lovazska@, kosturiak.patrik@, jammyfall5@, hejkovam@, angela123@

Všetkých výhercov sme už kontaktovali a dostali potrebné inštrukcie. Ešte raz gratulujeme a veríme, že sa dobre zabavíte :)

10. september 2017

Vyhodnotenie súťaže o permanentku na 5 masáží!

Počet predaných voucherov na Zľavomate v salóne Nuat prekročil hranicu 2000 kusov. Pri tejto príležitosti ste mali možnosť zakúpiť si masáž v salóne Nuat a čakať, či sa na vás usmeje šťastie, keďže výherca bol práve ten dvetisíci.

Šťastie sa napokon usmialo na jedného z vás, ktorý od nás získava 5 thajských masáží zadarmo! Výherný e-mail uvádzame v grafike nižšie. Výhercovi blahoželáme, a vy ostatní sa už teraz môžete tešiť na ďalšie skvelé súťaže. :)

4. september 2017