Objavte zdravé jedlá plné vitamínov, ktoré deti milujú!

Objavte zdravé jedlá plné vitamínov, ktoré deti milujú!

Zuzka, Veron 1. 2. 2021

Je nepopierateľným faktom, že deti sú naša budúcnosť. A keďže všetci chceme, aby bola budúcnosť skvelá, mali by sme investovať čas na prípravu kvalitnej stravy, bohatej na všetky potrebné vitamíny a minerály. Pestrá a čerstvá strava je totiž (obzvlášť v tomto období) dôležitou súčasťou imunity. Na tanieroch by sa preto malo objavovať veľa zeleniny, ovocia, vitamínov (vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A) a minerálov (horčík, zinok).

Odkiaľ však tieto vitamíny a minerály čerpať? A ako motivovať deti, aby ich aj skutočne jedli?

POTRAVINY BOHATÉ NA VITAMÍNY D, C A MINERÁL ZINOK

Vitamín D je veľmi dôležitý pre rast kostí a ich regeneráciu, podieľa sa však aj na regulácii bunkového rastu, činnosti svalov, fungovaní imunitného systému a znižovaní zápalu v tele. Nachádza sa najmä v živočíšnych zdrojoch, ako sú ryby, vajcia, mlieko či maslo, ale napríklad aj v takých hríboch, avokáde či cereáliách a ovsených vločkách. Okrem stravy podporuje tvorbu vitamínu D aj slnečné žiarenie.

Vitamín C (kyselina askorbová) je jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele. Má antioxidačné účinky, podieľa sa na tvorbe hormónov, znižuje hladinu cholesterolu, je nevyhnutný pre svaly, kosti, cievy i kožu. Jeho výborným zdrojom je ovocie, kapusta, brokolica, kel, šípky, jahody, červená paprika či čerstvé bylinky (napr. tymián či petržlenová vňať).

Zinok je minerál, ktorý je nevyhnutný pre kvalitné zdravie. Ľudské telo si ho neukladá, preto ho musíme jesť dostatočné množstvo, aby sme si boli istí, že spĺňame svoje každodenné potreby. Okrem rýb, morských plodovčerveného mäsa a hydiny obsahuje množstvo zinku napríklad aj zelenina, strukoviny (cícer, šošovica), orechy, mlieko a mliečne výrobky.

AKO MOTIVOVAŤ DETI K ZDRAVEJ STRAVE?

Toto znie ako možno nesplniteľná úloha, no verte, že sa to dá. Buďte kreatívni. Skúste z jedla vytvoriť umelecké dielo. Ovsená kaša, ktorá má oči z čučoriedok a ústa z banána? Chlebík s tváričkou prasiatka z reďkovky? To určite vyčarí úsmev na tváričke vášho drobca a hneď sa bude veselšie papať!

Skúste v kuchyni zapájať aj deti. Veď čo poteší viac, ako vlastnoručne pripravené jedlo? Keď deti zapojíte do prípravy jedla, tak im určite bude chutiť ešte viac!

Nezabúdajte svoje deti motivovať. Kúpte im napríklad riad, ktorý sa im páči a budú tak z neho rady papať. Prípadne ich motivujte tým, že keď zjedia celú misku, na dne nájdu obľúbený motív z rozprávky, ktorú im porozprávate.

Pamätajte, že pomaly ďalej zájdete. Ak dieťa nie je veľkým jedákom zdravých jedál, skúšajte pomaličky zaraďovať zdravé potraviny do jedálnička. Niekedy sa podarí schovať aj neobľúbenú zeleninku v menšom množstve do rôznych placiek, omáčok či polievok.

TIPY NA ZDRAVÉ RECEPTY PRE MALÝCH GURMÁNIKOV

Avokádovo – rybacia nátierka 🥑 🐟

1 konzervu tuniaka vo vlastnej šťave rozmixujeme v miske spolu s avokádom a menšou cibuľkou. Osolíme a pridáme pár kvapiek citróna. Ideálne natrieme na domáci chlebík a podávame s čerstvou nakrájanou zeleninou.

Losos s brokolicovým krémom 🐟🥦

Lososa položíme na pekáč kožou nadol a dáme piecť do rúry na 180 stupňov na približne 15–20 minút. Prípadne ho môžeme pripraviť aj na pare. Brokolicu, kúsok cukiny, zemiak a hrsť hrášku uvaríme vo vode a ešte horúce rozmixujeme s kúskom masla pekne do hladka. Podľa chuti dosolíme.

Fašírky z červenej šošovice a hráškovo-fazuľkové pyré 🥫 🌱

Červenú šošovicu si uvaríme a mrkvu nastrúhame v pomere 1:1. Na fašírky zmiešame šošovicu, mrkvu, jarnú cibuľku, cesnak, vajce a rascu. Do zmesy primiešavame pomleté ovsené vločky až kým sa nám nevytvorí hmota, z ktorej tvarujeme fašírky. Pečieme v rúre na 180 stupňov cca 30 minút. Fazuľové struky a hrášok si uvaríme a spolu s maslom rozmixujeme.

Milí rodičia, hlavne sa nevzdávajte. Pripravujte jedlá s láskou v znamení hesla „hravo a zdravo“! :) 

Zuzka

Som rodáčka zo Žiliny, ktorá si momentálne užíva život v hlavnom meste. Recept na moje šťastie tvoria dobré príbehy, krásne miesta, chutné jedlo a veľa smiechu! :)

Veron

Som mama malej Magdalénky, tridsiatnička s detskou dušou, milovníčka palaciniek a dobrej hudby. Rada športujem a spoznávam nové miesta spolu s mojou rodinkou.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!