S knihou zaspávam, s knihou som kamarát - alebo ako viesť deti k čítaniu?

S knihou zaspávam, s knihou som kamarát – alebo ako viesť deti k čítaniu?

Denisa Javorčeková 14. 2. 2020

Rozprávky máme radi všetci, tak prečo by sme túto nádheru nedopriali aj našim deťom? Čítanie predsa napomáha snívaniu, rozvíja fantáziu a podporuje celkový rozvoj dieťaťa. Je preto dôležité viesť deti k tejto krásnej aktivite denne.

Hovorí sa, že na čítanie nie je nikto primladý ani pristarý. A naozaj je tomu tak. Ak máte doma malinké bábätko a máte chuť prečítať mu rozprávku, neváhajte a spravte tak. Pozorujte, čo to so sebou prinesie a možno ostanete prekvapený tou nádhernou reakciou. Bábätká veľmi obľubujú pokojný hlas rodiča, cítia sa tak bezpečne a spokojne.

Ak už ale máte dieťatko, ktoré učíte istému režimu, je perfektné, ak medzi každodennú aktivitu zaradíte práve čítanie. Či už to bude v doobedných hodinách, alebo to bude rozprávka pred večerným spánkom, dôležité je, že si takto strávené chvíle dieťa zaručene obľúbi. A s ním pokojne aj celá rodina!

Základným receptom je postupné objavovanie a skúšanie rôznych príbehov. Možno budete prekvapený, kam až sa predstavivosť vášho dieťatka dostane, keď bude neskôr iniciatívne príbehy dokončovať za vás.

V našej rodine zabralo doobedné spoločné aktívne čítanie s maminkou a večerné “uspávacie” s tatinkom. V doobedných hodinách dieťatko samo drží knihu, otáča strany, a tým si cvičí nielen motoriku, ale aj sústredenie sa a vytrvalosť dočítať aj to posledné slovíčko.

Večer sme zaviedli čítanie v postieľke, kde volíme skôr jednoduché veselé príbehy, pričom dĺžku a počet rozprávok určujeme podľa únavy dieťatka. Ak čítame príbeh už niekoľkýkrát, môžeme sa snažiť príbeh pozmeniť a sledovať, či si dieťa zmenu všimne. Prípadne sa môžeme počas čítania pýtať na rôzne situácie. Kontrolujeme tak nielen pozornosť a sústredenie, ale tiež pamäť – toto určite odporúčam predovšetkým v čulejších častiach dňa.

Ak je dieťatko menšie, zvoľte si v úvode krátke príbehy. Postupne môžete rozširovať ako dĺžku, tak aj žáner. Vezmite dieťa do kníhkupectva a nechajte mu voľnú ruku vo výbere rozprávok. Knihu nemusíte hneď kupovať. Stačí, ak si sadnete spolu a priamo na mieste si nejaký príbeh prečítate. Ak si myslíte, že to budete pôsobiť vtipne, hneď vás z tohto omylu vyvediem. Pohľad na čítajúceho rodiča patrí medzi najpríjemnejšie “obrázky” formujúce pokoj a lásku na tvári druhých.

Ak si vaše dieťa nevie osvojiť žiadnu rozprávkovú knihu, skúste tzv. dospelácku literatúru s reálnymi fotografiami. Predovšetkým chlapci majú radi “skutočné” dopravné prostriedky. Časom sa aj tento fakt pozmení a určite nabehnete na kreslené príbehy so šťastným koncom.

A teraz už ticho – začíname: “Kde bolo, tam bolo, …” 

Denisa Javorčeková

Som maminka dieťatka so zdravotným znevýhodnením. Nás však nič neodradí, úsmev na tvári si nenecháme vziať, pretože vďaka nemu zdolávame všetky prekážky. Ako rodinka nezastaviteľných spoznávame svet, aby sme synčekovi ukázali všetky krásy okolo nás. Riadime sa personalizovaným heslom: VŠETKO JE MOŽNÉ. NEMOŽNÉ TRVÁ LEN DLHŠIE.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!