Digitálne deti digitálnych rodičov. Ako udržať celú rodinu v internetovom bezpečí?

Digitálne deti digitálnych rodičov. Ako udržať celú rodinu v internetovom bezpečí?

Andy 23. 10. 2019

Pochváliť sa na sociálnych sieťach zábermi z dovolenky? Povoliť deťom zaregistrovať sa na Facebooku? Nie sú naše deti príliš pripútané k svojmu smartfónu? To sú otázky, ktoré dnes ako rodičia riešime rovnako, ako kedysi naši rodičia rozmýšľali nad tým, či deti pridlho nevysedávajú pri televízore.

Ako rodičia vidíme, že televízia nám bola zdrojom niekedy užitočných, niekedy menej užitočných informácií. Rovnako by sme mali pristupovať k našim digitálnym deťom. Je to ako s ohňom či vodou, aj internet je dobrý sluha ale zlý pán.

FOTKY Z DOVOLENKY = POZVÁNKA PRE ZLODEJOV?

Áno, každého z nás láka pochváliť sa usmievavými fotkami rodinky z dovolenky, ale pozor na nastavenie súkromia, nemusí celý svet vedieť, že váš domov je najbližšie dva týždne bez dozoru. Ďalšou možnosťou je počkať a fotografie zverejniť až po dovolenke. Samozrejme, treba upozorniť aj deti, aby so zdieľaním dovolenkových radovánok boli opatrné.

ZDIEĽANIE FOTIEK DETÍ

Ďalšou dilemou moderných rodičov je, či zdieľať fotografie svojich ratolestí. Istotne poznáte vtipné obrázky, zdieľané naprieč sociálnymi sieťami, kde dieťa, ktoré sa práve učí chodiť, zhodí rozradostený psík/spadne z bicykla pri prvých cyklistických pokusoch/sedí na nočníku a pokúša sa o „úspech“ a podobne. Zasmiali ste sa, však? Ale ruku na srdce, bolo by vám ako rodičom príjemné, keby hlavným aktérom vtipných obrázkov či videí bolo vaše dieťa? Riešenie je jednoduché – ak používate sociálne siete na komunikáciu s priateľmi, aby
vedeli, čo máte nové, stačí dôsledne vyberať nové priateľstvá a prísnejšie nastaviť súkromie.

V prípade, že máte medzi priateľmi na sieťach množstvo známych či aj neznámych ľudí, riešením je vytváranie skupín a je už len na vás, ktorej ako dovolíte nahliadnuť do svojho života. Odporúčam raz za čas nakuknúť na svoj profil cez funkciu „prezerať ako“ a viete si pozrieť, ako vidia váš profil rôzne nastavenia. Ďalšou pohodlnou možnosťou je používať pseudonym, ktorý sprístupníte naozaj len tým, ktorým dôverujete.

DETI A SOCIÁLNE SIETE

Ak chce mať dieťa účet na Facebooku či inej sieti, nebráňte mu v tom. Zákazy nič neriešia, dieťa si môže účet založiť aj bez toho, aby ste o tom vedeli. Radšej to urobte spoločne, využite to ako príležitosť porozprávať sa o nástrahách internetu a nastavte si spoločne pravidlá. Ak máte aj vy svoj účet, pridajte si dieťa medzi priateľov a buďte len tichým pozorovateľom. Najmä v začiatkoch je potrebné postupovať v zmysle overeného „dôveruj ale preveruj“. My sme začínali tak, že účty detí boli registrované na e‑maily, ktoré sme spravovali my rodičia. Mali sme tak pomocou notifikácií prehľad o tom, kto sa chce s našimi deťmi skontaktovať.

Najdôležitejšie vo výchove v digitálnej dobe je ísť deťom dobrým príkladom. Nebudete tak musieť ich aktivity riešiť zákazmi či príkazmi. Preto s mobilmi pri rodinnej večeri musíme byť opatrní aj my dospelí. 

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!