Dobrovoľne pribral 25 kíl, teraz radí iným, ako schudnúť.

Dobrovoľne pribral 25 kíl, teraz radí iným, ako schudnúť.

Zľavomat.sk 5. 2. 2020

Podľa štatistík približne každá tretia žena a každý štvrtý muž na svete nemá dostatok pohybu. Určite aj vy poznáte vo svojom okolí alebo sami patríte medzi ľudí, ktorí si rok čo rok dávajú predsavzatie schudnúť, no svoje odhodlanie nakoniec nepremenia v skutky. Ako nechudnúť večnosť, ale reálne schudnúť?

O motivácii, častých chybách pri cvičení a pevnej vôli sme sa rozprávali s osobným trénerom Matúšom Špirkom. Roky vedie svojich cvičencov k zmene myslenia a životného štýlu a je svedkom úspešných osobných premien klientov na fyzickej i mentálnej úrovni. Sám absolvoval zaujímavý experiment, keď cielene pribral 25 kíl, aby lepšie dokázal pochopiť svojich zverencov.

Na začiatku býva predsavzatie

Nový rok sa u mnohých z nás spája aj s rôznymi predsavzatiami. Časté býva práve predsavzatie schudnúť. Stretávate sa aj vy ako tréner s novoročným návalom motivácie u svojich klientov?

Určite áno. Najviac ma však mrzí, že to je veľmi často len také veľké vzplanutie, ktoré netrvá dlho. Odporúčam ľuďom vnímať svoje ciele z dlhodobého hľadiska a tak sa im aj venovať. Dlhodobo. 

Povedzme, že som žena stredného veku s nadváhou 10 kíl a rozhodnem sa tento rok do leta schudnúť a nabrať kondíciu. Čo by ste mi poradili urobiť ako prvú vec?

Zapísať si tento cieľ a buď ho odložiť do peňaženky, alebo si ho vyvesiť niekam, kde ho často uvidíme. A druhým krokom, ktorý neodmysliteľne naväzuje na ten prvý, je stanoviť si presné kroky, dodržiavaním ktorých sa budete k svojím cieľom približovať.

Technika cvičenia i pevná vôľa sa dajú osvojiť

Aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia, keď si zaumienia, že chcú začať cvičiť?

Zlá technika cvičenia. Slabá intenzita a potom sa čudujú, prečo nemajú výsledky. Preto je super aspoň nejaké inštruktážne tréningy absolvovať s trénerom, aby to robili správne a mali tak lepšie výsledky. 

Akú úlohu hrá pevná vôľa, respektíve sebamotivácia? Ako sa nakopnúť k cvičeniu, keď sa nám niekedy nechce ani pätu z domu vytiahnuť?

Pevná vôľa sa dá trénovať. Keď sa občas prekonáme, naše sebavedomie a pevná vôľa stúpa. S motiváciou je to tak, že každého motivuje niečo iné a od toho sa treba odraziť. Používať pravidelne to, čo motivuje práve vás. 

S hanbou pri cvičení preč!

Mnohí ľudia majú strach alebo pociťujú hanbu ísť do fitness centra, nedôverujú si. Čo by ste im poradili?

Nech to vezmú ako výzvu a skúsia to aj napriek tomu pocitu. Keď tam už budú pochopia, že realita je omnoho lepšia ako si mysleli. Navyše budú mať aj super pocit zo seba, že to dali. 

V niektorých televíznych reláciách máme možnosť vidieť trénerov, ktorí na svojich zverencov  kričia alebo ich dokonca zhadzujú, aby ich hecovali k vyššiemu výkonu. Pre niekoho môže byť ale takýto tón komunikácie skôr odrádzajúci. Ako by mala vyzerať komunikácia medzi trénerom a klientom?

Individuálne. Vždy v začiatku spolupráce je vhodné opýtať sa klienta v akom štýle chce, aby sa viedla spolupráca. Vtedy to bude fungovať.

Dá sa postava upraviť aj cvičením doma?  

Jednoznačne áno. Ciest a spôsobov je veľa. Každý si môže nájsť tú svoju vlastnú cestičku, ktorá mu najviac vyhovuje a najviac jej verí. 

Tabletky na chudnutie sú lákavejšie ako zmena stravovania

Prejsť z obľúbených, ale nezdravých jedál na vyvážený a zdravý jedálniček môže byť pre mnohých cesta tŕnistá. Máte tipy, ako si nastaviť jedálniček tak, aby neomrzel?

Zmeny robiť postupne krok po kroku, vtedy bude tých tŕňov menej naraz. Čo sa týka jedálnička, dnes máme super výhodu v množstve dostupných receptov na internete, takže pestrosť vďaka tomu nemá hraníc. 

Naša mama blogerka Denisa Javorčeková píše: Čo budeš variť? Čo budeme jesť? Toto sú určite najčastejšie otázky, ktoré rodič dostáva, prípadne si kladie sám sebe snáď každý deň. Možností je milión, no overených receptov je občas ako šafranu. Ja patrím do kategórie rýchly kuchár so zdravými potravinami a najmä v tomto období sa snažím ponúknuť svojej rodinke na tanier jedlo, ktoré je bohatšie na vlákninu, bielkoviny a vitamíny. Obliekajte zásterky, ideme na to!

Prečítajte si celý článok s tipmi na zdravé recepty.

Pod nátlakom reklamy môžu niektorí ľudia nadobudnúť dojem, že schudnúť sa dá aj tabletkami a výživovými doplnkami. Aký máte na to názor?  

Ľahšia cesta je vždy lákavejšia, ale z dlhodobého hľadiska nás to dobehne. Ak chceme trvalú zmenu, kvalitný a šťastný život, zmena musí zahŕňať zmenu stravy, pohybu a myslenia. 

Je ťažké pre klientov zbaviť sa starých zlozvykov a nahradiť ich novými, dobrými zvykmi?

Nie je to ľahké, ale stojí to za to. Ťažko sa budujú, ale žije sa s nimi skvele. Potom si poviete, že to bolo super rozhodnutie.

Dôležité je vytrvať

Aké rady by ste dali klientom, ktorí už dosiahli želanú váhu a kondíciu? Ako si udržať zdravý životný štýl a nepoľaviť z nastaveného režimu?

Ak sa staráte o kvet, potrebujete ho neustále polievať, hnojiť. Ak prestanete, zvädne a stratí svoju vitalitu. Ak sa staráte o svoje telo a schudli ste, potrebujete sa naďalej oňho neustále starať (správne sa stravovať, cvičiť), inak aj vaše telo stratí svoju vitalitu. 

Počas vášho experimentu ste pribrali 25 kíl s cieľom vžiť sa do kože svojich klientov, ktorí majú problémy s nadváhou. Čo Vás táto premena naučila?  

Že schudnúť nie je ľahké ani po fyzickej ani po psychickej stránke, ale je to možné a ja verím, že keď toto dočítate začnete na tom pracovať a podarí sa to aj vám. ;-)

Trénerom ste už viac ako 13 rokov. Sú ešte nejaké výzvy v profesnej oblasti, ktoré by ste radi zdolali?

Najväčšou výzvou je pre mňa prísť na spôsob, ako čo najviac ľudí udržať v zdravom životnom štýle, aj keď už ukončíme spoluprácu. Tým sa zaoberám najviac a intenzívne to riešim. Verím, že raz nájdem ten pravý spôsob. 

Prezraďte na seba nejaký, aspoň malý zlozvyk :) 

Milujem sladké :)

KTO JE MATÚŠ ŠPIRKO:  Matúš Špirko sa venuje trénerstvu už viac ako 13 rokov. V oblasti trénerstva je držiteľom certifikátu Tréner kulturistiky, fitness a silového trojboja 1. stupňa, certifikátu PNF- strečingu a momentálne sa  vzdeláva na diaľku kvôli certifikácii PN Nutrition Coaching Level 1 z Kanady. Je autorom dvoch kníh – „Toto nie je diéta, toto je život“ a „Zmeň svoje telo, zmeníš svoj život“, v ktorej popisuje experiment s vlastným dobrovoľným pribratím 25 kg a následným chudnutím. O jeho fyzickej premene bol natočený film Premena. Ako svoje životné poslanie vníma viesť svojich klientov k zmene životného štýlu a myslenia.  Jeho desaťtýždňový online kurz chudnutia spolu s autorskými knihami a DVD filmom „Premena“ si môžete zakúpiť tu.

Dali ste si záväzok schudnúť? Pozrite si naše ponuky, ktoré vám pri tom pomôžu.

Ako sa vám článok páčil?

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!