Abeland

Ak rozmýšľate, kam v sobotu s deťmi, gazdovská dedinka Abeland je skvelá voľba. Nájdete ju neďaleko obce Lozorno, obklopenú lesmi Malých Karpát. Založila a prevádzkuje ju rodinka Ábelovcov a nájdete tu všetko, čo by poriadna gazdovská dedinka mala mať. A to len pár minút cesty od hlavného mesta. 

Na toto miesto sa vybrala aj naša blogerka Tami, ktorá so svojou rodinou rada navštevuje výnimočné miesta.

Abeland sa nachádza hneď vedľa obce Lozorno. Dostanete sa sem pohodlne autom, tak, že prejdete popri vodnej nádrži a zaparkujete na Karpatskej ulici. Odtiaľto je to ešte chvíľka pešo. Dôležitá informácia pre návštevníkov je, že Abeland je otvorený len v sobotu. Výnimku tvorí zima a prázdniny, kedy je gazdovská dedinka úplne zatvorená. Otváracia doba sa mení. Momentálne je Abeland otvorený od 10:00 do 18:00, obvykle to ale býva do zotmenia. Vstupné je dobrovoľné.

Obrovským lákadlom pre najmenších budú zaiste domáce zvieratá. Okrem voľne pohybujúcich sa sliepok tu nájdete aj kozičky, kravy, húsky, ovce, kačky, pstruhy či prasiatka. Neoddeliteľnou súčasťou gazdovstva sú aj záhrady, kde sa pestuje ovocie, zelenina i bylinky. Nájdete tu aj menšie detské ihrisko s preliezačkami a pieskoviskom. Súčasťou Abelandu je aj funkčná pekáreň, mlyn sv. Jozefa a kostolík. Nakuknúť môžete do kováčskej či hrnčiarskej dielne.

V roku 2020 bol v Abelande dokončený dom v korune javora. Ide o unikátne ubytovanie v korune stromu, ktoré je navyše vytvorené z prírodných stavebných materiálov. Dom je osadený vo výške približne 5 m a poskytuje komfortné ubytovanie po celý rok. Ak by ste sa chceli v Abelande občerstviť môžete tak urobiť čajom z čajovne alebo si môžete pochutnať na tradičných domácich jedlách ako sú bryndzové a makové halušky, lokše či kotlíková polievka. 

Lajk od maminy Tami

Nakoniec malé odporúčanie. Sledujte stránku gazdovskej dedinky Abeland, takmer každú sobotu sa tu uskutočňuje nejaký program pre deti - pletenie korbáčov, vodenie na koni, strihanie oviec a iné.