Cesta k tradíciám: Viete, ako vzniká romantická paličkovaná čipka?

Cesta k tradíciám: Viete, ako vzniká romantická paličkovaná čipka?

Zľavomat.sk 18. 6. 2020

Napriek tomu, že remeslo už u nás už nemá také zlaté dno, aké malo v stredoveku,  tra­dičné zručnosti ani v moderných dňoch rozhodne nevymreli. Vďaka nim na nás v dnešnej dobe dýcha závan akéhosi dobrého starého sveta neanonymných výrobkov, za ktorými stála zručnosť a hodiny práce konkrétnych ľudí. Na ktorú tradičnú výrobu sa pozrieme dnes?

KDE SA VZALA PALIČKOVANÁ NÁDHERA?

Zrejme všetci sme už počuli o paličkovaní. Je to jedna z najstarších techník ručných prác, ktorá neodmysliteľne patrí ku klasickému ľudovému umeniu. A hoci si dnes túto veľmi precíznu prácu spájame najmä so staršou generáciou, nejedna mladá dáma sa dnes učí tajomstvo výroby paličkovania.

Napriek tomu, že história paličkovanej čipky siaha hlbšie do minulosti, na naše územie sa dostala až v 16. storočí počas baníckej kolonizácie z Nemecka. Práve s príchodom baníkov aj s rodinami prichádza aj paličkovaná čipka. V našich čipkách však vieme vystopovať vplyv aj českých, nemeckých, poľských, ruských, talianskych, belgických, španielskych, chorvátskych a dalmáckych čipiek.

Postupne vzniklo na Slovensku 17 oblastí s charakteristickou regionálnou čipkou, ktorá sa delí podľa základnej techniky spracovania, podľa určenia alebo podľa regiónu pôvodu.

KRÁSA ČIPKY ZO STRÁŽSKEHO

Krúžok paličkovanej čipky v Strážskom navštevujú šikovné Sninčanky, Michalovčanky, dámy z Nižného Hrušova a Humenčanky. Dvakrát týždenne sa stretávajú pri valci a paličkách aby čarovali s niťami, nabádali svoju vlastnú fantáziu, zdokonaľovali sa a učili jedna od druhej.

Každý, kto by sa chcel naučiť paličkovať, musí mať v základnej výbave okrem valca, stojana, paličiek, nití a špendlíkov aj veľa, veľa trpezlivosti. Všetky dámy z krúžku sa však vyjadrili, že je to pre ne relax. Chodia si sem oddýchnuť a pritom tvoria niečo krásne. Je to nádherná záľuba, ku ktorej síce pomaly, ale iste nachádzajú cestu aj mladšie ženy. 

Čipka rozhodne nie je len vec. Je to umenie – má dušu, ktorú doňho vkladá každá čipkárka. Presvedčte sa o tom sami v našom videu, v ktorom vám o kráse paličkovania porozpráva pani Anna Gajdošová.

Nám nezostáva iné, iba obdivne uznať šikovnosť dám z Krúžku paličkovanej čipky v Strážskom a popriať ich remeslu, aby ho ľudia s láskou využívali aj po ďalšie generácie.

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!