Cesta k tradíciám: Ako opravíte či dokonca vyrobíte zbraň?

Cesta k tradíciám: Ako opravíte či dokonca vyrobíte zbraň?

Zľavomat.sk 23. 7. 2020

Napriek tomu, že remeslo už u nás už nemá také zlaté dno, aké malo v stredoveku,  tra­dičné remeslá ani v moderných dňoch rozhodne nevymreli. Vďaka nim na nás v dnešnej dobe dýcha závan akéhosi dobrého starého sveta neanonymných výrobkov, za ktorými stála zručnosť a hodiny práce konkrétnych ľudí. Na ktoré remeslo sa pozrieme dnes?

„Ak podáme nepriateľovi ruku k zmieru, potom len preto, že v nej drží zbraň mocnejšiu, ako je naša.“ —  François de La Rochefoucauld

Zbrane sú spoločníkmi ľudstva už od začiatku prvotnopospolnej spoločnosti a hoci pôvodne slúžili na lov a obranu, neskôr, keď sa obrátil človek proti človeku, ich vývoj sa zdokonalil aj na vojenské účely. Spočiatku sa používali takzvané chladné zbrane (bodné, sečné a úderné), no po objavení pušného prachu sa objavili prvé strelné zbrane

Pušný prach vytvára množstvo plynov, ktoré umožnia strele vyletieť z hlavne zbrane obrovskou rýchlosťou. Nie je žiadnou novinkou – približne 2000 rokov pred naším letopočtom ho vynašli Číňania. Koncom 14. storočia sa prach dostal aj do Európy, kde tak (pravdepodobne v Taliansku) začali vznikať prvé strelné zbrane. Tie boli implementované na bojiská pomerne rýchlo a v priebehu niekoľkých desiatok rokov ich používala veľká časť európskych armád. Tu to však neskončilo a v 19. storočí sa vyvinuli poloautomatické a neskôr aj automatické zbrane.

Zaujímavosť: Najstaršia dochovaná strelná zbraň v Európe je bronzová pistala z prvej polovice 14. storočia. Je uložená vo švédskom Štokholme a materiál, z ktorého je vyrobená, pochádza zo Slovenského rudohoria.

Ukážková záchrana (nielen) historických zbraní

Zbrane boli, sú aj budú. Nie sú však len symbolom vojny či konfliktov, avšak ukazujú nám šikovnosť, vynaliezavosť a pedantnosť ich výrobcov. Počas histórie sa rukami ľudí premlelo množstvo zbraní, z ktorých mnohé sú technickými a zároveň možno povedať aj umeleckými dielami. Bola by preto škoda, ak by sa zub času postaral o ich skazu.

Presne to si povedal aj pán Ján Pelc z Poníkov pri Banskej Bystrici. Zbrane ho zaujímali už odmalička, a tak sa pridal do Klubu vojenskej hostórie Golian. Dnes sa naplno venuje renovácii a opravám loveckých, športových a samozrejme aj historických zbraní.

Aké zbrane sa nachádzajú v jeho dielni? Čo s nimi robí a vyrobil už niekedy zbraň úplne sám? To všetko vám prezradí sám pán Pelc v našom videu.

Nám nezostáva iné, iba obdivne uznať šikovnosť pána Pelca a popriať, aby  jeho zreštaurované zbrane naďalej slúžili ako spomienková maketa čias minulých.

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!