Depilovať či epilovať? Ako si vybrať a ktoré je to NAJ?

Depilovať či epilovať? Ako si vybrať a ktoré je to NAJ?

Zuzka 10. 8. 2020

Aj keď ešte pred pár desiatkami rokov nebolo odstraňovanie chĺpkov zvykom, dnes je ukážkovo hladká pokožka synonymom príkladnej starostlivosti o svoj vzhľad. Ženy si holia nielen podpazušie a nohy, ale aj intímne partie, ruky či tvár. Niektoré to robíme, pretože sa to od nás očakáva, iné zase zbožňujeme ten pocit nádherne hebkej pokožky. Tak či onak, odstraňovanie chĺpkov rieši denne obrovské množstvo (samozrejme nielen) žien.

Aké spôsoby zbavovania sa chĺpkov vlastne existujú? V čom sú dobré a v čom naopak nie?

V spojitosti s holením sa stretávame s dvomi pojmami, ktoré si často mýlia aj samotné kozmetické salóny. Ide o „depiláciu“ a „epiláciu“. Ktoré je teda ktoré?

1. METÓDY DEPILÁCIE

Depilácia je zbavovanie sa chĺpkov nad povrchom pokožky, t.j. chĺpok sa nevytrháva s korienkom. Výsledky síce nie sú dlhodobé, avšak depilácia ako taká je rýchla a najmä (väčšinou) bezbolestná. Ak sa teda bojíte bolesti a nechcete odstraňovaniu chĺpkov venovať veľa času, tak je pre vás depilácia ideálna. 

Najčastejšou poverou je, že po oholení sa chĺpky stávajú silnejšími a tvrdšími. Toto zdanie vyvoláva fakt, že chĺpkom skosíme vrch, vďaka čomu sa zdajú tvrdé a tuhé. Po dosiahnutí dĺžky približne 1 cm dostávajú opäť pôvodnú podobu. Holením sa chlpy dokonca ani nezhustia, nezriednu a ani nerastú rýchlejšie.

ŽILETKA 

Holenie sa žiletkou je pravdepodobne stále najpoužívanejšou metódou odstraňovania chĺpkov vôbec. Viete však, aké sú správne zásady jej používania? Čo je na žiletkách dobré a čo nie?

✔️ 

Najväčšou výhodou tohto holenia je určite rýchlosť a bezboletnosť (pokiaľ sa teda neporežete). Konečne vyjde slnko, hodíte na seba plavky, no vaše nohy majú ešte hlbokú zimu? 5-minútové rande so žiletkou a môžete spokojne vyraziť! Ďalšou výhodou, ktorá z časti závisí na vašom štýle holenia, je fakt, že žiletke neunikne žiaden chlp

Po holení sa často vyskytuje sa zarastanie chĺpkov, drobné vyrážky či podráždenia, a to ani netreba spomínať, že výsledný efekt krásne jemnej pokožky vydrží krátko – v priemere pár hodín až dva dni a dorastajúce chĺpky (kvôli skoseniu) vytvárajú nepríjemné strnisko. Navyše, holenie žiletkami je extrémne neekologické – klasické jednorazové žiletky sa nedajú recyklovať a každoročný odpad z nich by dokázal šesťkrát obkolesiť obvod Zeme.

Aké skúsenosti má naša blogerka Janka Czoborová?

Preferujem holenie žiletkou, keďže je to najrýchlejšia forma – mám malé dieťa, takže som šťastná, keď stíham aspoň to. Pri holení používam klasické tekuté mydlo Dove a vôbec vďaka nemu nemávam podráždenú pokožku. Používala som IPL, rast chĺpkov sa spomalil, ale aplikácia trvala veľmi dlho. Skúsila som aj depilačný krém, no nefungoval tak, ako som očakávala, takže ostávam verná žiletke.“ 

TIPY:

 • NIKDY SA NEHOLTE NASUCHO – naozaj, nestojí to za to. Radšej použite holiacu penu/gél alebo pokojne aj obyčajný výživný sprchový gél.
 • MEŇTE HLAVICE - tupé brity spôsobujú, že musíte po pokožke tlačiť a koledujete si tak o začervenanie, vyrážky a zarastajúce chĺpky. Hlavicu vymeňte vždy, keď sa zvlhčujúci pásik začína vytrácať.
 • PEELINGUJTE – pravidelný peeling 1–2 x týždenne je dôležitý nielen pre hladkú pokožku, ale aj pre proces holenia. Navyše pôsobí ako prevencia proti zarastajúcim chĺpkom. Nikdy ho však nerobte tesne pred holením, najlepšie deň pred.
 • ŽILETKU NEPOŽIČIAVAJTE/NEZ­DIEĽAJTE – pri holení vznikajú ranky, ktoré sú živnou pôdou na prenos baktérií a vírusov.
 • ODLOŽTE ŽILETKU NA SUCHÉ MIESTO – ak na brity pravidelne tečie voda, znižuje sa ich životnosť. Holiace pomôcky preto odkladajte na suché miesto.
 • PO HOLENÍ SA NAKRÉMUJTE – tento krok určite nevynechávajte, pokožka sa vďaka krému upokojí a hydratuje.
 • VYSKÚŠAJTE PÁNSKE ŽILETKY – nielenže sú lacnejšie, ale vydržia oveľa dlhšie ostré.
 • NA PODRÁŽDENÉ MIESTA APLIKUJTE DETSKÝ PÚDER – to sa týka najmä intímnych partií a podpazušia.

DEPILAČNÝ KRÉM

Asi najbežnejším a dostupným kozmetickým prípravkom, ktorý zbaví pokožku neželaných chĺpkov, je depilačný krém. Ten svojím pôsobením rozpúšťa chĺpok. Ako to funguje? Pokožku stačí natrieť krémom, počkať odporúčaný počet minút a zotrieť ho (aj s chĺpkami) priloženou stierkou. Prečo si depilačný krém zvoliť/nezvoliť?

✔️

Depilačný krém je určite rýchly, jednoduchý a lacný spôsob holenia, dostupný v každej drogérii. Jeho výsledný efekt vydrží niekoľko dní - v porovnaní so žiletkou je to teda dlhšie, no keďže sa chĺpok neodstraňuje s korienkom, minimálne raz týždenne treba aplikáciu opakovať. Chĺpky po požití krému nebudú také ostré ako po holení a navyše nevznikajú nepekné vyrážky a nehrozí ani riziko poranenia pri manipulácii.

Počítajte s tým, že pri depilačných krémoch sa občas vyskytuje nepríjemný zápach. Zloženie týchto krémov je plné chemikálií, ktoré môžu podráždiť pokožku – niektoré ženy reagujú začervenaním, vysušením či alergickou reakciou. Nevýhodou je aj nedokonalé odstránenie chĺpkov, ktoré je po depilácii krémom ešte potrebné odstrániť pinzetou alebo žiletkou.

TIPY:

 • DODRŽIAVAJTE DOBU PÔSOBENIA – nikdy si nenechávajte krém pôsobiť dlhšie, než je uvedené na obale, môže to spôsobiť poškodenie pokožky.
 • PRED POUŽITÍM NAVLHČITE POKOŽKU TEPLOU VODOU – chĺpky tak budú pred aplikáciou krému jemnejšie a ľahšie sa odstránia.
 • UROBTE SI TEST – ak idete podobný výrobok použiť prvýkrát, určite si spravte alergologický test s prípravkom na pokožke na predlaktí.

2. METÓDY EPILÁCIE

Epilácia, na rozdiel od depilácie, má oveľa trvalejší efekt, keďže sa pri nej odstraňuje kompletne celý chĺpok aj s korienkom. Epilačné metódy vám teda zabezpečia hladšiu pokožku na dlhší čas, no sú bolestivejšie a často aj časovo i finančne náročnejšie. Nehádžte však flintu do žita a pozrime sa na ne spoločne o niečo podrobnejšie.

VOSK A VOSKOVÉ PÁSIKY

Vďaka americkým komédiám sa epilácie voskom mnohí obávajú. Ako to teda prebieha? Na výber máte medzi teplým a studeným voskom. Studený vosk sa dá kúpiť vo forme fóliových prúžkov, teplý sa po roztopení na pokožku nanáša špachtľou. Na domáce použitie sa odporúča ten studený, horúci vosk radšej nechajte na aplikáciu odborníkmi v salóne. 

✔️

Dobrou správou je, že efekt hladkej pokožky po voskovaní vydrží až niekoľko týždňov a chĺpky pri dorastaní nerobia nepríjemný pocit strniska. Voskové pásiky na domáce použitie sú veľmi efektívne v oblasti hornej pery, brady, bokombrád či bikín. Faktom je, že pravidelným používaním vosku chĺpky rastú pomalšie a zjemňujú sa. A pokiaľ sa zveríte do rúk profesionála, obávaná bolesť zo zákroku je o niečo menšia a výsledok neporovnateľný s domácou aplikáciou.

Nepopierateľnou nevýhodou je to, že epilácia voskom je bolestivá, zdĺhavá a lepkavá procedúra – poznáte to, keď si máte odstrániť iba leukoplast, koľko odhodlania si to vyžaduje. Pri epilovaní voskom je to niekoľkrát sa opakujúci proces – nalepiť, zaťať zuby a strhnúť. Po takomto zákroku navyše chĺpky často zarastajú a zapaľujú sa. Bohužiaľ, domáca epilácia voskom nikdy nie je 100 % – toľko námahy a niektoré miesta si aj tak potrebujete oholiť žiletkou. Celkovo je epilácia voskom cenovo mierne náročnejšia - v salóne platíte za prácu i materiál a pri domácej aplikácii na jedno voskovanie miniete aj tri balenia pásikov. Horúci vosk navyše môže podráždiť citlivú pokožku.

CUKROVÁ PASTA

Medzi historicky najstaršie spôsoby epilácie patrí odstraňovanie chĺpkov cukrovou pastou – používala sa už v starovekom Egypte, Mezopotámii či Grécku a dodnes je najobľúbenejšou metódou u moslimských žien. Funguje na rovnakom princípe ako epilácia voskom a možno ju použiť na všetky partie tela.

✔️

Krásne hladké nohy vďaka tejto epilácii získate až na 2–8 týždňov. Oproti vosku je epilácia cukrovou pastou menej bolestivá, pretože chĺpky sa vyťahujú z vlasového vačku v smere rastu. Pasta vie zachytiť aj kratšie chĺpky, je rozpustná vo vode a jej zvyšky sa dajú ľahko umyť. Skladá sa zo 100 % prírodných výrobkov, bez chemických prídavkov. Vzhľadom na to, že cukor je výborný prírodný konzervant, pôsobí antialergicky a na rozdiel od vosku je tak pasta vhodná aj pre citlivú pokožku. Navyše, túto pastu si môžete kúpiť aj na domáce použitie alebo si ju pokojne vyrobiť sami

Procedúra je náročnejšia na čas a jednoducho musíte rátať s určitou bolesťou. Nevýhodou tiež je, že chĺpky musia byť dlhé aspoň 2 až 3 mm, aby sa na ne mohla pasta nalepiť. Ponuku epilácie cukrovou pastou na Slovensku zatiaľ nenájdete v každom salóne, a tak v prípade, že sa pre ňu rozhodnete, budete sa po správnom salóne musieť poriadne poobzerať. 

HOLIACI STROJČEK (EPILÁTOR)

Tento elektronický pomocník pre hladkú pokožku používa množstvo žien, no väčšie množstvo sa ho ešte stále bojí. Strašiakmi sú opäť raz bolesť či cena, no verte, že ak si na epilátor zvyknete, už ho nepustíte z ruky.

✔️

V porovnaní s epiláciou voskom či cukrom je strojček praktickejší, pretože okrem zásuvky k nemu nepotrebujete nič iné. Okrem toho, že vytrháva chĺpky aj s korienkom, pri použití špeciálnych nadstavcov pokožku aj masíruje, exfoliuje a chladí. Efekt hladkých nôh vydrží niekoľko týždňov a dlhodobým používaním budú postupne rásť stále jemnejšie chĺpky, ktoré sa budú aj ľahšie trhať. Podľa typu epilátora sa navyše môžete holiť nasucho alebo aj vo vani a nehrozí žiadne zranenie.

Minimálne prvý raz je procedúra bolestivá a na istých častiach tela až neznesiteľná. Dlhodobým používaním môžu vystúpiť na pokožke červené žilky. Prvotná finančná investícia nie je najlacnejšia, no pomerne rýchlo sa vám vráti. Stane sa, že niektorý chĺpok sa nemusí vytrhnúť, preto treba miesta prechádzať aj viackrát.

TIPY:

 • MEDZI HOLENIAMI SI DAJTE PAUZU – medzi jednotlivými epiláciami by mal byť časový odstup približne dva – tri týždne. Je potrebné počkať, kým chĺpky vyrastú do určitej dĺžky, aby ich pinzety mohli uchopiť. Všetky chĺpky nie sú v rovnakej fáze rastu, a tak môžu niektoré vytŕčať viac ako druhé.
 • NEPODCEŇUJTE PRÍPRAVU – pred holením si dajte horúcu sprchu a peeling (chĺpky a zmäkčia a póry sa otvoria, čo uľahčí vytrhávanie).
 • HOLTE SA VEČER – nechce s tou červenou pokožkou ísť hneď na ulicu, ohoľte sa preto radšej večer a ráno bude všetko v poriadku (hydratačný krém aplikujte tiež až pár hodín po holení, inak to bude nepríjemne štípať).

Moja osobná skúsenosť:

Po rokoch používania žiletky, ktorá mi spôsobovala časté podráždenia, som dala šancu epilátoru. Prvé použitie bolo strašné – bolelo to, trvalo to nekonečne dlho a bola som sklamaná, že mi to ani len nezachytáva všetky chĺpky. No nevzdala som sa a epilátor som po 2 týždňoch vzala do ruky znova. Zrazu som zistila, že bolesť už vôbec nie je taká silná, ako predtým a keď som prišla na správnu techniku holenia, efekt super hladkých nôh bol na svete! Oholenie celých nôh mi trvá cca 15–20 minút a mám istotu hladkej pokožky aspoň na 2–3 týždne. Epilátor by som nevymenila za nič na svete! :)

IPL 

Revolúciu v odstraňovaní chĺpkov pred pár rokmi spôsobili IPL epilátory. Využívajú intenzívne pulzné svetlo, ktoré je priťahované farbivom v chĺpkoch. Svetlo sa po absorpcii mení na teplo, ktoré chĺpky zahrieva a ničí. Preruší tak fázu ich rastu, oslabí vlasové cibuľky a chĺpky spod pokožky vypadnú. Je to naozaj taký zázrak, ako sa hovorí?

✔️

Veľkým plusom IPL epilácie je takmer úplná bezbolestnosť ošetrenia. Niektoré osoby môžu pociťovať len mierne pálenie, ale je to skôr výnimočné. Po absolvovaní základnej kúry, ktorá trvá 4 – 12 týždňov, by chĺpky už mali rásť veľmi obmedzene a stačí prejsť na udržiavaciu terapiu raz za mesiac, prípadne dva. Čím je pokožka svetlejšia a chlpy tmavšie, tým je zákrok účinnejší. Chĺpky sa dajú odstraňovať na celom tele aj tvári. Vďaka IPL nezaťažujte pokožku častým holením ani neriskujte zarastanie chĺpkov alebo objavenie bolestivých pupienkov

IPL epilácia je časovo náročnáje nutné ju pravidelne opakovať v rozpätí niekoľkých prvých týždňov. Fáza rastu ochlpenia totiž nie je rovnaká a prístroj dokáže zasiahnuť iba tie chĺpky, ktoré práve rastú. IPL epilácia nezabezpečí odstránenie chĺpkov navždy a vlas z korienku môže začať po pár mesiacoch opätovne rásť. Nevýhodou je aj cena, ktorá sa odvíja od veľkosti ošetrovanej plochy, nutnosti zákrok opakovať viackrát či v prípade domáceho zariadenia vstupné náklady za prístroj. Pokiaľ patríte medzi ženy s bledými chĺpkami, výsledky sú slabšie a dostavia sa až za oveľa dlhší čas.

TIPY:

 • PRED IPL EPILÁCIOU SI POKOŽKU OHOĽTE  - pulzné svetlo tak lepšie prenikne ku korienkom chĺpkov.
 • ZVOĽTE VHODNÚ INTENZITU SVETLA – mala by zodpovedať odtieňu vašej pokožky.
 • SPRAVTE SI TEST – pred prvým použitím vyskúšajte epiláciu na menej viditeľnom mieste, ak pociťujete pálenie, znížte intenzitu.
 • ZVOĽTE SPRÁVNY NADSTAVEC – na väčších plochách pôjde vám vďaka tomu pôjde práca od ruky, na menších miestach zase nevynecháte jediný chĺpok.

Aké skúsenosti má naša blogerka Andy?

Ja uprednostňujem domáce ošetrenie prístrojom IPL a dopĺňam ho klasickým mokrým holením (keď sa mi nechce vyťahovať strojček alebo ide iba o lokálne chĺpky). Odporúčam každému, kto vydrží trošku miernej bolesti, lebo to má trvanlivejší účinok ako iné doma používané metódy. Vstupné náklady sú vyššie, ale zase je s tým menej starostí. Super je, že pri správnom nastavení (podľa farby pokožky), nie je povrch kože vôbec podráždený.“ 

LASER

Profesionálna laserová epilácia je rozhodne najúčinnejšia, no zároveň aj najdrahšia metóda na zbavenie sa chĺpkov. Čo je potrebné o nej vedieť?

 

✔️

Laser je (v prípade profesionálneho odborného prístupu) bezpečná a skutočne efektívna metóda zbavenia sa chĺpkov. V porovnaní s ostatnými metódami efekt vydrží najdlhšie (až niekoľko rokov). Má cielenú vlnovú dĺžku, čo znamená, že presne zasahuje celý chĺpok aj s korienkom, ktorý teplom spáli a znemožní tak jeho opätovný rast. Pri najmodernejších prístrojoch sa môžeme baviť o čiastočne limitovanej bolesti a minimálnej starostlivosti po zákroku. Ak sa chĺpky aj objavia, sú výrazne jemnejšie, redšie a svetlejšie.

Bohužiaľ, ide o finančne veľmi náročnú procedúru, najmä preto, že v tomto prípade sa málokto zbaví nežiadúcich chĺpkov na prvýkrát a ošetrenie je nutné opakovať aspoň 5 krát. Navyše, nie vždy sa dosahuje trvalý efekt a výsledok môže mať v určitých prípadoch charakter iba dlhodobej redukcie ochlpenia. Osoby tmavej pleti môžu mať nižšiu efektivituzvýšený výskyt nežiadúcich sprievodných príznakov v zmysle vzniku pigmentácií či popálenia kože. Zákrok nie je vhodné praktizovať v lete, prípadne by ste sa potom dlhšiu dobu nemali vystavovať slnečnému žiareniu. 

Zbavte sa svojich chĺpkov so Zľavomatom!

Zuzka

Som rodáčka zo Žiliny, ktorá si momentálne užíva život v hlavnom meste. Recept na moje šťastie tvoria dobré príbehy, krásne miesta, chutné jedlo a veľa smiechu! :)

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!