Strach z lyžovania? 5 tipov, ako s ním začať aj "na staré kolená"!

Strach z lyžovania? 5 tipov, ako s ním začať aj „na staré kolená“!

Andy 22. 1. 2020

Najjednoduchšie je naučiť sa lyžovať v detstve, lebo veď to poznáte: „Čo sa za mladi naučíš, na starobu akoby si našiel.“ Ja som sa za mladi nenaučila, neboli sme lyžiarska rodina. Keď začali lyžovať s manželom aj deti, začala som sa odhodlávať na lyže aj ja. So skúsenosťami z lyžiarskeho na základnej škole a sladkou nevedomosťou som sa opäť odhodlala postaviť na lyže.

NA PRVÉ HODINY SA ZVERTE RADŠEJ DO RÚK INŠTRUKTORA

Prvé pokusy boli chabé, lyže sa mi šmýkali ako chceli, myslela som, že to vzdám a budem pre zvyšných lyžujúcich členov rodiny robiť background. Ak začínate „na staré kolená“, investujte do inštruktora alebo sa dohodnite s niekým zo svojho okolia, kto nielen dobre lyžuje, ale má aj trpezlivosť s úplným začiatočníkom. Nechajte si všetko vysvetliť, najmä, ak ste sa učili lyžovať pred dobou carvingových lyží, teda niekedy do polovice 90-tych rokov. Inak inštruktora odporúčam aj pri výuke detí, minimálne na hodinu-dve.

VÝSTROJ SI HNEĎ NEKUPUJTE, ALE POŽIČAJTE

Aj keď vám na prvý pohľad padnú do očí krásne lyžiarske topánky či lyže, na prvé pokusy odporúčam požičať si výstroj v požičovni, totiž ako začiatočník nemáte šancu zistiť, aké lyže a lyžiarky vlastne potrebujete, aj keď investícia do vlastných lyžiarok je užitočná hneď, ako sa rozhodnete, že toto je naozaj šport pre vás. V požičovni i v predajni by mala byť špecializovaná obsluha, ktorá vám poradí s výberom lyží a hlavne lyžiarskych topánok na základe vašich skúseností, výšky, veku, atď… Ja som si veľa naštudovala o tvrdosti topánok na internete, ale vlastná skúsenosť je na nezaplatenie. Tiež sa môže stať, že zbytočne investujete do úplne začiatočníckeho výstroja, ktorý bude treba po jednej či dvoch sezónach vymeniť za výstroj pre pokročilejších lyžiarov.

PRILBA, PRILBA A EŠTE RAZ PRILBA!

Aj keď je čiapka s veľkým brmbolcom štýlová a prilby sú povinné len pre deti do 15 rokov, ak ste na svahu úplný začiatočník, odporúčam od prvých lyžiarskych krokov prilbu (tú oceníte nielen v prípade pádu, ale napr. i vtedy, keď sa vám nepodarí chytiť „pomu“ a tá sa vám za to pomstí úderom do hlavy ;)). K týmto radám pridám ešte jednu – mrknite aspoň raz za čas očkom do Bieleho kódexu, ktorým sa treba riadiť na lyžiarskom svahu, aby ste vedeli aspoň základy pravidiel správania sa na svahu. Tiež nezabudnite na krátku rozcvičku a po lyžovaní na strečing, telo sa vám poďakuje.

PREKONAJTE STRACH A NAUČTE SA VYCHUTNÁVAŤ SI JAZDU

Ja som okrem týchto praktických záležitostí ešte musela prekonať strach z jazdy lanovkou. Pre človeka, ktorý má na nohách zrazu namiesto topánok lyže, to bol takmer neriešiteľný problém. Moderné sedačky spomalia pri nástupe, staršie lanovky však nespomaľujú, ale stačí povedať obsluhe, že ste začiatočník a oni bez problémov lanovku spomalia.

NEBOJTE SA PÁDOV, CHCE TO IBA PRAX

Nezľaknite sa, keď budete potrebovať oddych pri jazde dolu kopcom, zdá sa to zvláštne, ale pre nohy je to dosť veľká záťaž. A najmä si dajte pauzu prípadne skôr skončite, ak vám dá telo najavo, že „na dnes stačilo“. Tiež svoju lyžiarsku prax posúvajte opatrne, nemusíte hneď jazdiť po čiernych – najťažších – zjazdovkách. A nie, nie je hanba vrátiť sa z Chopku lanovkou dolu, ak si pre počasie netrúfate spustiť sa na lyžiach. Lebo počasie na horách vie byť zradné, slnečný deň sa za chvíľku zmení na mliečnu hmlu a ak terén nepoznáte, zbytočne neriskujte.

Andy si svoj sen splnila, splňte si ten svoj aj VY!

Ak sa rozhodujete, či začať na „staré kolená“ s lyžovaním, určite to skúste. O pár rokov budete s radosťou brázdiť svahy, užívať si nádherné zimné výhľady a dokonale si prevetráte hlavu. Aspoň u mňa to tak funguje. 

Ako sa vám článok páčil?

Andy

Už roky som rodinná manažérka, organizátorka, opatrovateľka, kuchárka, cestovateľka - jednoducho mama. A teraz som aj mama - ambasádorka.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!