Panaszok
1. Mikor és hogyan kell tájékoztatnom az ügyfelet a panasztételi lehetőségekről?
Már maga az értékesítés során. Ezért a Zlavomat.sk oldalon található ajánlatok céljából minden promócióhoz hozzá kell adni egy panaszkezelési szabályzatot vagy üzleti feltételeket (amennyiben a panaszkezelési szabályzat az üzleti feltételek részét képezi):
2. Mennyi idő áll rendelkezésére egy ügyfélnek panasz benyújtására?
A vevőnek a termék átvételétől számított 24 hónap áll rendelkezésére, hogy érvényesítse a hibás teljesítésből eredő jogait.
Ha a vevő vállalkozó, akkor felajánlhat neki garanciális időszakot, de az is lehet, hogy nem.
3. Köteles vagyok megtéríteni a szállítási költségeket az ügyfélnek?
Igen, ha a panasz jogos. Köteles vagy megtéríteni a vásárlónak a minimálisan szükséges szállítási költségeket. Ha a vásárló például futárral szeretné elküldeni neked az árut, elegendő, ha megtéríted neki egy hagyományos Szlovák Posta csomag költségeit.
4. Hogyan számítják ki a panasz elintézésének határidejét?
Tudod, hogy 30 napod van a panasz megoldására. De lehet, hogy nem tudod, hogy azonnal, legfeljebb 3 munkanapon belül döntened kell a panaszról (azaz annak elfogadásáról). Ez a 3 munkanap nem tartalmazza a termék vagy szolgáltatás típusának megfelelő időt, amely a hiba szakmai felméréséhez szükséges.
A következő érvényes:
- A lehető leggyorsabban orvosolnia kell a panaszt.
- A panaszkezelési időszak a vevő általi kérelmezést követő munkanapon kezdődik.
- Megállapodhat az ügyféllel ennek az időszaknak a meghosszabbításában. Ebben az esetben a kommunikációt írásban kell rögzíteni.
- Ha a határidő lejár, és Ön nem rendezi a panaszt a megadott időn belül, az ügyfélnek joga van elállni a szerződéstől, és ebben az esetben Önnek vissza kell térítenie a pénzt.
5. Ki a felelős az átvételkor fellépő hibákért?
Ön, mint eladó. Ez akkor is érvényes, ha a hiba csak később válik nyilvánvalóvá.
6. Ha a vevő reklamál az áruval kapcsolatban, azt az eredeti csomagolásban kell kézbesíteni?
Nem.
Szerződéstől való elállás
1. Mikor állhat el a vevő a szerződéstől?
- Ha az ügyfél távközlési úton (jellemzően interneten) köt szerződést, a teljesítés (azaz az áru vagy az utalvány) átvételétől számított 14 napon belül elállhat a szerződéstől.
- A személyes átvétel, például az üzletben, nem érinti ezt a rendelkezést.
- Megállapodhat az ügyféllel abban is, hogy már a kézhezvétel előtt eláll a szerződéstől, például ha a kiszállítás előtt meggondolja magát a vásárlással kapcsolatban.
- Ha nem küldi el egyszerre az összes árut (például, ha a megrendelésből egy termék késik), a 14 napos időszak csak a megrendelés utolsó részének kézbesítésével kezdődik.
Bizonyos esetekben nem lehetséges a szerződéstől való elállás, például fotótermékek megrendelése esetén.
Az összes kivétel megtekintése
A 102/2014. sz. törvény 7. § 6. pontja értelmében a fogyasztó nem állhat el olyan szerződéstől, amelynek tárgya a) szolgáltatás nyújtása, ha a nyújtása a fogyasztó kifejezett beleegyezésével kezdődött, és a fogyasztó kijelentette, hogy megfelelően tájékoztatták arról, hogy e beleegyezés kinyilvánításával elveszíti a szerződéstől való elállás jogát a szolgáltatás teljes körű teljesítése után, és ha a szolgáltatást teljes mértékben teljesítették, b) olyan áru eladása vagy szolgáltatás nyújtása, amelynek ára a pénzügyi piac ármozgásaitól függ, amelyeket az eladó nem tud befolyásolni, és amelyek az elállási időszak alatt következhetnek be, c) a fogyasztó egyedi igényei szerint gyártott áruk, egyedi gyártású áruk vagy kifejezetten egy fogyasztó számára készült áruk értékesítése, d) gyorsan romló vagy megromló áruk értékesítése, e) olyan védőcsomagolásban lévő áruk értékesítése, amelyek egészségvédelmi vagy higiéniai okokból nem alkalmasak visszaküldésre, és amelyek védőcsomagolása a kézbesítés után sérült, f) olyan áruk értékesítése, amelyek természetüknél fogva a leszállítást követően elválaszthatatlanul összekeverhetők más árukkal, g) olyan alkoholtartalmú italok értékesítése, amelyek árát a szerződés megkötésekor állapodtak meg, de szállításuk legkorábban 30 nap elteltével történhet, és ára az eladó által nem befolyásolható piaci ármozgásoktól függ, h) olyan sürgős javítások vagy karbantartás elvégzése, amelyeket a fogyasztó kifejezetten kért az eladótól; ez nem vonatkozik a szolgáltatási szerződésekre és azokra a szerződésekre, amelyek tárgya a javításhoz vagy karbantartáshoz szükséges alkatrészektől eltérő áruk adásvétele, ha azokat az eladó fogyasztónál tett látogatása során kötötték meg, és a fogyasztó nem rendelte meg előre ezeket a szolgáltatásokat vagy árukat, i) védőcsomagolásban értékesített hangfelvételek, videofelvételek, audiovizuális felvételek vagy számítógépes szoftverek értékesítése, amennyiben a fogyasztó ezt a csomagolást felbontotta, j) időszaki kiadványok értékesítése, kivéve az előfizetéses szerződésen alapuló értékesítést és a nem védőcsomagolásban szállított könyvek értékesítését, k) olyan szálláshely-szolgáltatások nyújtása, amelyek nem lakhatási, áruszállítási, autókölcsönzési, vendéglátó-ipari vagy szabadidős tevékenységekkel kapcsolatos szolgáltatások nyújtási célját szolgálják, és amelyek értelmében az eladó vállalja, hogy ezeket a szolgáltatásokat a megállapodott időpontban vagy a megállapodott időszakon belül nyújtja, l) elektronikus tartalom nem kézzelfogható adathordozón történő szolgáltatása, ha a szolgáltatás a fogyasztó kifejezett hozzájárulásával kezdődött, és a fogyasztó kijelentette, hogy megfelelően tájékoztatták arról, hogy e hozzájárulás kinyilvánításával elveszíti a szerződéstől való elállás jogát. |
2. Vissza kell fizetnem az összeget, beleértve a szállítási költségeket is, az ügyfélnek, ha eláll a szerződéstől?
- Igen, a vásárlónak vissza kell térítenie az áru teljes árát, beleértve a szállítási költségeket is. Tehát, ha az áru 10 euróba került, és a szállítási költség 2,50 euró volt, akkor 12,50 eurót térít vissza. Egyszerűen törölje a megrendelést a Zlavomat.sk oldalon, és a vásárló visszatéríti a pénzt, a megrendelés pedig nem jelenik meg a számláján.
- Azonban nem kell kifizetned az ügyfélnek a visszaküldött termékek szállítási költségeit. Azonban tájékoztatnod kell őket arról, hogy nem te fogod kifizetni őket, például az általános szerződési feltételekben.
3. Ha a vevő eláll a szerződéstől vagy panaszt tesz, vissza kell küldenie a terméket az eredeti csomagolásában?
Nem kell, a csomagolás nem része a megvásárolt terméknek. Ugyanakkor a vevő nem állhat el a szerződéstől.
- olyan lezárt csomagolású áruk szállítása esetén, amelyeket a fogyasztó kibontott, és higiéniai okokból nem lehet visszaküldeni,
- hang- vagy képfelvétel, illetve számítógépes program kézbesítése esetén, ha azok eredeti csomagolása sérült.
4. Mi a teendő, ha a vevő megrongálja a terméket és eláll a szerződéstől?
A szerződéstől való elálláskor a termék csökkentett értékének megfelelő összeget számíthat fel neki.