Sneh, psy a rýchlosť? Zistite, ako Tina vyskúšala PSIE ZÁPRAHY!

Sneh, psy a rýchlosť? Zistite, ako Tina vyskúšala PSIE ZÁPRAHY!

Tina a Scotty na cestách 22. 1. 2020

Už ste išli autom, vlakom, lietadlom, loďou či na koni? Čo tak to skúsiť trošku inak? O niečo ekologickejšie a zábavnejšie než klasické dopravné prostriedky. Napríklad psí záprah! Je to niečo netypické, s čím sa nestretávate každý deň a práve preto by sa tento zážitok mal ocitnúť na vrchu vášho rebríčka želaní. Za pár psíkmi a saňami sa toho skrýva oveľa viac, než si dokážete predstaviť. Pokiaľ človek nezažije pravú jazdu snehovou prikrývkou krásnou krajinou s huňatými chlpáčmi, nevie, aký to je skvelý pocit. 

Psí záprah Maroša LitvajaPsí záprah Maroša Litvaja

HISTÓRIA

V severských krajinách sa vytrvalosť psov používa na lov a cestovanie už viac ako tisíc rokov. Napriek tomu, že záprahy sú oficiálne uznávané ako národný šport Aljašky, jeho korene siahajú do chladnej Kanady. Nikto nevie, kto mohol byť prvým človekom, ktorý zapriahol psy do saní. Najstaršie archeologické dôkazy o postrojoch pre psov sa vyskytujú v lokalitách kanadského Thule a možno práve týmto ľudom patrí zásluha za nevšedný druh dopravy, ktorý výrazne zvýšil možnosti obživy a prepravy počas zimných mesiacov.

Psí záprah Maroša LitvajaPsí záprah Maroša Litvaja

ZOSTAVENIE TÍMU A NAJVHODNEJŠIE PLEMENÁ

Zostavenie tímu psích záprahov je veľmi dôležitý proces, keďže každé miesto v záprahu musí byť obsadené psom so špecifickými vlastnosťami. Jedno však majú všetky psíky spoločné – najšťastnejšie sú vtedy, keď môžu bežať. Záprah vedie pes – vodca. Pre toto postavenie musí mať pes vlohy a musí zvládnuť povely k ovládaniu saní. Mašér (psovod/človek, ktorý vedie záprah) ovláda psa povelmi, pokiaľ chce ísť vpravo či vľavo. Ak chce psy zastaviť, musí použiť brzdu na saniach. Tieto brzdy sú na saniach tri – kotva, účinná brzda, rohož. Najčastejšie sa používa účinná brzda, na ktorú mašér stúpa, aby záprah pribrzdil, napríklad ak idú sane dolu kopcom príliš rýchlo.

Takto to vyzerá, keď na záprahu dostanete defekt :DTakto to vyzerá, keď na záprahu dostanete defekt :D

Na záprahy sa používajú najčastejšie plemená ako husky či európsky saňový pes. Tu na Slovensku sa prevažne stretneme s pracovnou líniou plemena sibírsky husky, nakoľko sa tieto psy využívajú najmä pri súťažiach. Postavou sú útlejšie, menšie a majú viac vlčí výzor. Ich výhodou je však rýchlejšie tempo, ktoré dokážu pri záprahu vyvinúť a neskutočné zapálenie pre beh.

Európsky saňový pes, tiež často používaný v záprahu, pochádza z Nórska a je to kríženec nemeckého stavača s ďalším plemenami ako napr. greyhound, husky, malamut, pointer. Tieto psy sa šľachtili kvôli lepším schopnostiam a vlastnostiam pre tento šport.

Psí záprah Maroša LitvajaPsí záprah Maroša Litvaja

AJ NA SLOVENSKU MÁME PSIE ZÁPRAHY

Vyskúšajte pohľad na zimnú krajinu zo saní a určite neoľutujete! Ak vám jedna jazda stačiť nebude a v tomto netradičnom športe nájdete zaľúbenie, na Slovensku nájdete tých správnych ľudí, ktorí vám môžu psí záprah lepšie priblížiť. Na Donovaloch si môžete vyskúšať jazdu s niekoľkonásobným majstrom sveta v tomto športe – Marošom Litvajom. Spolu so svojimi psami sa za posledné roky stal niekým, vďaka komu si aj Nóri či Švédi začali “googliť”, kde sa to naše malé Slovensko nachádza a odkiaľ pochádzajú tak úspešné záprahy.

Psí záprah Maroša LitvajaPsí záprah Maroša Litvaja

TOGO - SILNÝ PRÍBEH O PSÍCH ZÁPRAHOCH

V roku 1925 v aljašskom mestečku Nome vypukol záškrt, ktorí postihol najmä deti. Niekoľko z nich chorobe podľahlo a tak bolo nutné urýchlene nájsť spôsob, ako do mesta dostať vakcínu. Lietadlá neboli v úvahe pre zlý technický stav a poveternostné podmienky. Dopraviť sérum loďou tiež nebolo možné, nakoľko pobrežie Aljašky bolo cez zimu zamrznuté. Jedinou možnosťou sa stal psí záprah, ktorý dokázal prekonať cestu zasneženou tundrou. Na neúprosný boj s časom sa vybralo niekoľko mašérov, ktorí vytvorili štafetu, počas ktorej si sérum predávali, aby sa čo najskôr dostalo do mesta.

Psí záprah Maroša LitvajaPsí záprah Maroša Litvaja

Trasa bola dlhá 1085 km v –50 stupňových mrazoch a rýchlosti vetra okolo 100 km/h. Najvýznamnejší účastník štafety bol mašér, ktorý so svojím výnimočným psím vodcom Togom prebehol v štafete najväčšiu vzdialenosť – 416 km. Mašérov druhý záprah doviezol sérum šťastne do cieľa, vedený psíkom Baltom. V Central parku v New Yorku je dnes postavený pomník s Baltom, ktorý je venovaný neskrotnému duchu saňových psov. Nedávno tento silný príbeh sfilmovali a jeho názov je totožný s menom psieho hrdinu, ktorý v štafete prešiel najdlhšiu vzdialenosť – Togo.

SNY SI TREBA PLNIŤ

Videli ste niekedy film Osem statočných? Dojímavý príbeh inšpirovaný skutočnosťou, v ktorom sú hlavnými aktérmi práve severské psy. Pri tomto filme mi napadla myšlienka, aké by to asi bolo ísť na takom záprahu zasneženou krajinou. Aký to je asi pocit? Ako to, že tie psy vedia tak spolupracovať? Ako to, že vedia presne, čo majú robiť a kam majú ísť len čo sa zapriahnu? V tej chvíli viete, že toto chcete raz zažiť na vlastnej koži.

Stáť na saniach poháňaných modroočkami, cítiť vietor na tvári a vychutnávať si krásnu bielu krajinu. To bol jeden z mojich snov a ak si ho splniť, tak kedy, keď nie teraz!

Tina si svoj sen splnila, SPLŇTE SI TEN SVOJ AJ VY!

Ako sa vám článok páčil?

Tina a Scotty na cestách

Sme dvojčlenný tím dychtivý po dobrodružstvách. Milujeme hory, či už slovenské, alebo tie za našimi hranicami. Môj parťák Scotty je taký mix border kólie, ktorý precestoval za svoj život asi viac než poniektorí ľudia. S dávkou irónie komentujem naše spoločné cesty a snažím sa inšpirovať ľudí k zážitkom, na ktoré budú spomínať celý život.

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!