150 výletov na Slovensku: kam sa vyberiete najbližší víkend?

150 výletov na Slovensku: kam sa vyberiete najbližší víkend?

Zľavomat.sk 3. 5. 2021

Ťahá vás to baliť kufre a vyraziť na parádny výlet niekam na Slovensku, ideálne spojený aj s dovolenkou? Spísali sme pre vás 150 obľúbených i menej známych výletov. Kam by ste sa vybrali?

Neopozerané Kysuce: 13 miest, kde nestretnete masy ľudí

Kysuce nie sú Tatry, preto tam stretnete tých pravých turistov, ktorí chcú vidieť krásne kopce, v pokoji si niekde opiecť, potykať si s inými turistami a užiť si výhľady. Čo je na Kysuciach skvelé, je množstvo rozhľadní, zachovalé drevenice a autentické kopaničiarske osady… Masový turizmus sa tejto oblasti oblúkom vyhýba a kým v Tatrách bol každý, krásy tunajšieho kraja sú menej známe.

Vydajte sa napríklad na z Chotárneho kopca krásnou cestou s výhľadmi na Zákopecké kopanice. Obľúbenou turistickou atrakciou v tejto lokalite je rozhľadňa na Marťákovskom kopci. Nachádza sa na Javorníckom hrebeni a dostanete sa sem po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta alebo z druhej strany po červenej značke z Čadce. Zhora uvidíte Lysú Horu, najvyšší vrchol Kysúc – Veľkú Raču či Rozsutec v Malej Fatre.

Červená turistická značka je obohatená aj o ďalšie zaujímavosti. Nachádzajú sa tu pod holým nebom umelecké objekty z kameňa vytvorené regionálnymi umelcami v rámci projektu Galéria v prírode. Kde inde by ste sa mohli vyfotiť pri artefakte Trilobit, Kamennom strome či soche pod zvláštnym názvom Potvor? Najkratšia trasa na Jakubovský vrch vedie od hotela Severka, avšak ak chcete vidieť viac zaujímavostí, pokračujte smerom po trase k spomínanej rozhľadni.

Čo ďalej preskúmať na Kysuciach? Napríklad niektoré ďalšie z týchto 8 miest na severných Kysuciach, ktoré sa oplatí vidieť. V širšom okolí sa vám bude páčiť aj skanzen Vychylovka, orloj v Starej Bystrici, pútnická hora Živčáková či kopec Straník, známy milovníkom paraglajdingu. A napokon nájdete tu aj unikáty ako ropný prameň v Korni či Nálezisko kamenných gúľ Megoňky.

Do korún stromov: Bachledka i Bojnice

Chodníky korunami stromov sa stávajú absolútnym hitom letnej i zimnej turistiky. Ukazuje sa, že budovanie takýchto atrakcií sa stáva trendom nielen na svete a tak sa megastavbami s vyhliadkovými vežami už môže pochváliť aj Slovensko. Najpopulárnejšia a najmajestátnejšia vyhliadka na Slovensku je iste Chodník korunami stromov v Bachledovej doline.

Nachádza v oblasti Spišskej Magury a je obklopený očarujúcou prírodou. Najčastejšie využívaná je cesta priamo z Bachledovej doliny, dlhá približne 2,6 km. Výstup po nej vám zaberie asi 45 minút. Ubytujte sa v Ždiari a budete to mať blízko nielen do Bachledovej doliny, ale napríklad aj k Belianskej jaskyni.

Svoju atraktívnu vyhliadku má aj Ponitrie. V Bojniciach sa nachádza rozhľadňa Čajka v oblakoch. Vyhliadka s prevýšením 30 metrov ponúka výhľad na Bojnický zámok, okolie Bojníc i Prievidzu. Rozhľadňa má oceľovú konštrukciu, drevenú lávku a 6 % stúpanie (čo v pohode zvládnu aj pohodlnejší výletníci). Pre odvážnejších je súčasťou stavby aj tobogan, ktorým sa návštevníci môžu spustiť z vrcholu až nadol (fakt len pre odvážnych!) Hore to zvládnete v pohode aj s kočíkom.

Bojnice sú známe ako mesto detských výletov. Okrem vyhliadky Čajka sa oplatí zájsť na zámok, do ZOO a nevynechajte ani menej známe, ale najmä pre najmenších atraktívne Múzeum praveku.

10 slovenských dvojičiek svetových unikátov

Najradšej by ste balili kufre niekam do zahraničia? K moru, k svetovým atrakciám? Aj na Slovensku máme unikáty, ktoré vám dovolenku za hranicami budú pripomínať. Pozreli by ste si napr. pivničky s bujným porastom pripomínajúce hobbitie údolie na Novom Zélande? Alebo sochu Ježiša Krista, pripomínajúcu dominantu slávneho Ria de Janeira?

Tá sa nachádza v obci Klin, ktorá je obklopená malebnou oravskou prírodou. Postavená bola podľa vzoru tej brazílskej a v poradí je jej 3. existujúcou kópiou (druhú nájdete v portugalskom Lisabone). 9,5 m vysoký a 23 ton vážiaci monument stojí na kopci Grapa, v nadmorskej výške 686 metrov a okrem nezabudnuteľnej atmosféry si na tomto mieste užijete i nádherný výhľad na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu a Roháče. A za priaznivého počasia dovidíte až do poľského Zakopaného!

Možno ste už počuli o krásnom slovenskom Chmarošskom viadukte pri obci Telgárt. Patrí medzi najkrajšie technické pamiatky na Slovensku. Miesto ako vystrihnuté z rozprávky, obklopené majestátnymi stromami a zelenými lúkami, po ktorých je radosť sa prejsť. Most s 9 oblúkmi je dlhý 113 m a bol postavený v 30. rokoch 20. storočia na trati 173 Červená Skala – Margecany. Týči sa pod Kráľovou Hoľou vo výške 18 m a pre svoj osobitý ráz je veľmi populárny pre turistov. Mnohým ľuďom pripomína škótsky Glenfinnan Viaduct, známy z filmu Harry Potter. Veď posúďte sami! ;)

Ak si chcete pozrieť aj ďalšie miesta na Slovensku, ktoré pripomínajú zahraničie, pozrite si všetkých 10 dvojičiek svetových unikátov, ktoré pre vás spísala naša Miška. Objavíte aj dvojičku slovinského jazera Bled či slovenskú Saharu.

48 výletov pre mestské typy

Túžite len tak si posedieť niekde na námestí pri kávičke, pozrieť si pár pamiatok, zájsť na nákupy, prejsť sa po peknom parku? Ideálne miesto na spomalenie a oddych sú Piešťany. V sezóne je mesto plné turistov, všade pulzuje živý mestský ruch, neviete, do ktorého butiku či kaviarničky skôr zavítať… Stretnete tu mládencov, premávajúcich sa na segway a dámy ako z filmu Pretty Woman, na prekrásnych dámskych bicykloch s neodmysliteľným košíkom na nákupy.

Najznámejším miestom na peknú prechádzku v Piešťanoch je asi kúpeľný ostrov a samotné centrum mesta. Ale pekné miesta na objavovanie vás čakajú aj poblíž. Pozrite si týchto 15 tipov na výlet v meste a najbližšom okolí.

A ak ste na rodinnej dovolenke s deťmi, pridajte si k povinným jazdám napr. aj park miniatúr v Podolí a Vojenské historické múzeum.

Druhé spomínané je miesto, kde si vaše ratolesti (hlavne chlapci) pôjdu oči vyočiť. Lietadiel je tu ako maku – nie tých hračkárskych, ale ozajstných, aj stíhačiek a bojových lietadiel. V expozíciách je pre verejnosť sprístupnených viac ako 400 kusov trojrozmerných zbierkových predmetov prezentujúcich výzbroj, výstroj a techniku používanú v čs. armáde od konca II. svetovej vojny až po rok 1992. V dvoch krytých halách sú desiatky tankov a stíhačiek a v exteriéri máte možnosť vidieť množstvo bojových lietadiel. Pre deti aj pre dospelých zaručený zážitok. Vstupné je symbolické.

Piešťany sú ideálne na oddych, regeneráciu tela i mysle, na rodinnú dovolenku aj romantiku, na ktorú budete dlho spomínať.

Nemôžeme hovoriť o pekných mestách bez toho, že by sme vynechali unikátnu Banskú Štiavnicu. Miesto, ktoré nestačí navštíviť len raz za život a svoje útočisko tu nachádzajú čoraz častejšie ľudia unavení veľkomestským zhonom, ktorí chcú spomaliť. Banská Štiavnica a celé jej okolie, vrátane tajchov, je na to ako stvorené.

Okrem známych pamiatok je tu aj jedna pomerne nová rarita, vhodná ako ideálny výlet pre zamilovaných. Áno, hovorím o Banke lásky. Nájdete ju v Banskej Štiavnici priamo v dome, kde Marína prežila väčšinu svojho života a kde aj ukrývala rukopis známej básne.

V Archíve lások si môžete zakúpiť vlastnú schránku a vložiť do nej niečo, čo symbolizuje práve tú lásku vašu. Prstienok, fotografiu, lístok na vlak, ktorý vás dal dokopy, alebo čokoľvek iné, čo sa vám do schránky zmestí…

V slovenskej Verone je toho na objavovanie naozaj mnoho. Ak si chcete osviežiť pamäť alebo sa len tak zasnívať, pozrite si týchto 30 výletov v Banskej Štiavnici,

Objavte tipy na ubytovanie aj výlety v Banskej Štiavnici

Bojnice a Štiavnica samozrejme nie sú jediné naše mestské skvosty. Pri pátraní po výletoch v meste zablúďte aj na stránku zlavomat.sk/vylety. Nájdete tu desiatky tipov na múzeá, skanzeny, rôzne pamiatky, kaštiele, hrady, zámky i hvezdárne - jednoducho všetko, čo vás ako milovníka autentických miest a starobylých kamenných uličiek bude baviť.

Na rozhľadne: 24 tipov na skvostné výhľady

Výlet do prírody je krajší, ak ho na záver korunujete výhľadom z vyhliadkovej veže. Na Slovensku je ich ako maku, jedna krajšia ako druhá. Viete, kde nájdete 12 najkrajších rozhľadni? Jedna z nich sa nachádza aj v Jánošíkovom kraji s názvom Terchovské srdce. Pozrite sa pozorne, čo vám pripomína jej tvar? Áno, správne, šibenicu.

Stojí od oku 2015 na vrchu Oblaz nad Terchovou a týči sa do výšky 30 metrov. Ponúka krásne výhľady najmä na Terchovú a pohorie Malá Fatra. K Terchovskému srdcu prídete po modrej turistickej značke, ktorá začína v strede obce pri supermarkete. Odtiaľ je to už len na skok k vyhliadkovej veži. V zime však treba byť opatrný, po neupravenej lesnej ceste sa môže šmýkať.

V Terchovej sa ešte vydajte po stopách Jánošíka. Určite sa vám bude páčiť výlet kabínkovou lanovkou vo Vrátnej, túra do Jánošíkových dier či množstvo aktivít, ktoré ponúka Vrátna dolina. A aby sme nezostali len v Terchovej, zablúďte aj na niektoré z týchto 11 nových rozhľadní. Na Slovensku totiž za posledné dva roky vyrástlo niekoľko nových rozhľadní, ktoré stoja za návštevu. Najlepšie sa o tom ale presvedčíte na vlastnej koži :))

Turistika pre náročných

7 výletov vo Veľkej Fatre

Ak vás láka pohorie, ktoré nie je príliš dotknuté turizmom, tak ako Vysoké Tatry či Malá Fatra, naplánujte si výlet do Veľkej Fatry. Uprostred národného parku nájdete len minimum chát či horských hotelov. Oveľa viac si tu však vychutnáte divokú prírodu a salašnícky spôsob života.

Za jeden z najkrajších vrcholov Veľkej Fatry sa považuje vrchol Ostrá. Vo svojom článku vás Tina zavedie na 7 krásnych miest vo Veľkej Fatre, vrátane tohto vrcholu, ktoré by ste mali vidieť.

Cesta hrdinov SNP

765 kilometrov, prevýšenie 30 000 metrov, niekoľko týždňov chôdze a rozmanité krásy prírody. Trúfli by ste si na takúto skúšku výdrže? To je v skratke Cesta hrdinov SNP, naša najdlhšia turistická magistrála, ktorá vedie naprieč Slovenskom a ktorá sa stala životným zážitkom už mnohých turistov. Prechádza väčšinu významných oblastí, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas Slovenského národného povstania, alebo počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945. 

Ak sa na ňu vydáte, prejdete od Duklianskeho priesmyku až na západ po Bradlo, odkiaľ sa pokračuje na Devín. Postupne sa prechádza pohoriami Laborecká vrchovina, Ondavská vrchovina, Busov, Čergov, Šarišská vrchovina, Čierna hora, Volovské vrchy, Spišsko-gemerský kras, Stolické vrchy, Nízke Tatry, Starohorské vrchy, Veľká Fatra, Kremnické vrchy, Žiar, Malá Fatra, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina a Malé Karpaty. Najvyšším vrchom trasy je vrch Ďumbier (2043 m.n.m.).

Celú cestu SNP prejdú len tí najvytrvalejší, ale nedajte sa pripraviť o radosť z každého prejdeného kilometra, bez ohľadu na to, koľko ich v skutočnosti zdoláte.

Oddychová turistika: 11 tipov, kde si zresetujete hlavu

Oáza pokoja – Muránska planina

Ak hľadáte výlet v prírode mimo civilizácie, mám pre vás dokonalý tip na pokojný rodinný oddych uprostred nádhernej prírody Gemera – Muránsku planinu, ktorá patrí medzi naše najmladšie národné parky. Obľúbenou atrakciou Muránskej planiny je Veľká lúka, miesto, kde môžete pozorovať nádherné kone – noriky priamo v ich prirodzenom prostredí.

Na Veľkú lúku sa dostanete jednoducho – vedie sem viacero turistických trás, ktoré ďalej pokračujú až na hrad Muráň. Či už si vyberiete náučný chodník z obce Muráň, náročnejšie trasy z Muránskej Huty či jej miestnej časti Predná Hora, alebo pohodlnejšiu trasu, vhodnú aj pre cyklistov, zo sedla Javorinka medzi Červenou skalou a Muránskou Hutou, čaká vás prechod nádhernou divou gemerskou prírodou. Prečítajte si viac o tejto oáze pokoja.

10 nenáročných vrcholov s nádherným výhľadom

Ak ste rekreačný typ turistu alebo si jednoducho netrúfate na celodennú fyzicky náročnú „makačku“, vydajte sa napríklad na Súľovské skaly. Ide o súbor skál, ktorých výška nepresiahne 1000 m n.m. a po celej trase sú vyhliadky s dokonalými výhľadmi do doliny. Vyraziť tu môžete z obce Súľov, avšak parkujte iba na vyhradených miestach, nakoľko masívny turizmus, ktorý tu posledné roky vládne, vo veľkej miere obťažuje miestnych ľudí. To bol aj jeden z dôvodov, pre ktoré sa predčasne odištalovala slávna zraková pyramída, ktorá sem pravidelne lákala davy.

Ďalšie tipy na nenáročnú turistiku na horách pre vás spísala naša Tina a Scotty - inšpirujte sa a možno už tento víkend vyrazíte na Čipčie, Zniev, Vysokú či vrch Sivec.

Vodné osvieženie na skok od prírody

Na Slovensku nemáme síce more, vodných nádrží, kde sa môžete do sýtosti nabažiť kúpania a vodných športov, však máme dostatok. Vydajte sa napr. k Zemplínskej Šírave a zoznámte sa s viacerými rekreačnými strediskami, medzi tie najznámejšie patria Kamenec, Hôrka, Kaluža a Paľkov.

V okolí je niekoľko ubytovacích a reštauračných zariadení. Ak máte radšej kempovanie a stanovanie, tak toto miesto bude pre vás zasľúbeným rajom. Na trávnatých a štrkovitých plážach si rozprestriete deku a nachytáte bronz, prípadne sa občerstvíte v stánkoch a bufetoch. Dovolený je aj rybolov, kúpanie (voda má 25 °C) a rôzne športy. Požičať si môžete vodný bicykel, skúter, čln i lyže alebo vyskúšať rýchlu jazdu na windsurfingoch.

Krpáčovo

Oáza pokoja, kde sa môžete osviežiť v čistej vode jazera a na skok to máte aj do hôr? Na južnej strane Nízkych Tatier sa nachádza menšia vodná nádrž Krpáčovo. V teplých letných mesiacoch v nej hľadajú ochladenie turisti ale i rodiny s deťmi. Čistá horská voda je v lete neskutočne osviežujúca.

Priamo na mieste nájdete ubytovacie zariadenia aj reštaurácie a len na skok to budete mať na Tále, k Bystrianskej jaskyni, do golfového rezortu alebo s deťmi na zvieraciu AJAX farmu.

Keď budete pátrať po ďalších výletoch pri vode, zablúďte aj na zlavomat.sk/vylety. Nájdete tu desiatky tipov, kde sa osviežiť v horúcich letných dňoch.

Vláčikom s deťmi – to bude jazda!

Piešťany, Podbanské, Čachtice i Bratislava. Minimálne o týchto štyroch miestach môžeme dosvedčiť, že si tam s deťmi môžete užiť pekný výlet vláčikom. Ocenia do najmä rodičia s tými najmenšími, ktorí ešte nezvládnu dlhšie trasy.

Napríklad vláčik „Permon Expres“ vozí návštevníkov Podbanského v každom ročnom období aj počasí. Pravidelne premáva na trase hotel Pieris – Koliba Permoník – Grand hotel Permon a späť. Počas jazdy, v pohodlí mäkučkých sedačiek, budete mať možnosť so zatajeným dychom obdivovať čarokrásne výhľady na tatranskú prírodu, ktorá je všade navôkol.

Minulú turistickú sezónu pribudla v Čachticiach novinka, ktorej sa potešia rodiny s deťmi, ale i seniori či osoby s obmedzenou pohyblivosťou. Na Čachtický hrad sa môžete vyviezť vláčikom Báthory, pomenovaný po legendárnej Alžbete Báthoryovej. Vláčik štartuje z námestia v Čachticiach, lístok si kúpite priamo na mieste. Obojsmerné jazdné vyjde dospelú osobu 5 €, rodinný lístok pre dvoch dospelých a 1–4 deti stojí 13 €. Deti do troch 3 rokov sa zvezú zadarmo, dôchodcovia platia 3 €.

Ale povoziť sa môžete príjemne vláčikom aj v Bratislave. Trebárs na obľúbenú Železnú studienku alebo na Devín. Jazdu môžete spojiť dokonca aj s vyhliadkovou plavbou loďou a máte program pre rodinu ako vyšitý!

Vzácne drevené cerkvi a kostolíky: 8 miest na obdiv

Na východe, kde údajne „nič nie je“, je toho v skutočnosti veľmi veľa. V 16. – 18. storočí vzniklo na území niekoľko krásnych sakrálnych stavieb z dreva, ku ktorým sa dnes opäť vraciame a obdivujeme ich krásu. Patria medzi ne i jedinečné drevené kostolíky a cerkvi v slovenskej časti Karpatského oblúka, ktoré sú pre svoju výnimočnosť zapísané i na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Drevené stavby sakrálneho charakteru na východnom Slovensku tvoria osobitnú skupinu v pamiatkovom fonde Slovenska. V tomto súbore je ich zapísaných až 27. Ide prevažne o gréckokatolícke cerkvi. Ide zväčša o zrubové stavby z červeného smreku, namiesto klincov sú drevené hranoly pospájané dubovými klinmi.

Ak niekedy budete cestovať na východ Slovenska a budete mať možnosť pozrieť si aspoň pár z týchto pamiatok, určite sa neponáhľajte rýchlo preč a vychutnajte si prítomnú chvíľu. Stavby sú väčšinou zasadené do pekného prírodného prostredia a keďže sú z dreva, pôsobia s okolitou zeleňou veľmi harmonicky. Možno budete prekvapení, že mnohé z nich sú ukážkovo udržiavané v dobrej kondícii a dodnes využívané na obrady.

Tatry a Liptov – kam skôr?

Čo vidieť na Liptove a vo Vysokých Tatrách, Západných či Belianskych Tatrách, obľúbených dovolenkových destináciách Slovákov? Je toho množstvo, preto vám pátranie po výletoch zjednoduší naša stránka zlavomat.sk/vylety, kde si plánovanie voľného času môžete uľahčiť. My vyberáme aspoň pár tipov, ktoré považujeme za top:

Údolie Permoníkov

Ujsť si nenechajte napríklad Údolie Permoníkov v Podbanskom. Pri potulkách prírodou vás tam čaká neobyčajné stretnutie s rozprávkovými bytosťami. Stačí sa vydať po malebnej lesnej cestičke medzi hotelom Pieris a Grand hotelom Permon a „zablúdiť“ do Údolia Permoníkov. Nájdete v ňom sochy banských škriatkov vyrezaných z dreva, objavíte tajomnú štôlňu a všetky deti určite poteší domček na strome.

Nájdete v ňom sochy banských škriatkov vyrezaných z dreva, objavíte tajomnú štôlňu a všetky deti určite poteší domček na strome.

Preskúmajte Podbanské

Vyskúšajte zjazd kárami z Tatranskej Lomnice

Keď sa nabažíte turistiky, zavŕšte dovolenku ešte trochou adrenalínu. Celá rodina zažije skvelú adrenalínovú jazdu na horských kárach či kolobežkách. Trasa začína v stanici Štart a pokračuje do Tatranskej Lomnice a je to obľúbená letná outdoorová atrakcia. V jeseni má prevádzka v pláne otvoriť počas piatkov, sobôt a nedieľ, v závislosti od počasia (ak je viac ako 15 stupňov a nie je mokro), preto si otváracie hodiny radšej overte.

A ak budete chcieť detské oči rozžiariť radosťou až na úplné hviezdičky, zájdite priamo v Tatranskej Lomnici aj do interaktívnej Galérie Dobrá hračka, ktorú pre vás otestovala naša ambasádorka Ivulík. A ak by náhodou počasie neprialo, v neďalekom Starom Smokovci môžete prečkať dážď a ponoriť sa do sveta optických klamov v Tricklandii.

Kvačianska dolina

Asi väčšina z nás žije v panelákovej džungli a akosi viac to vnímame, keď máme deti. Boli by sme radi, keby mali kontakt s prírodou a dýchali čerstvý vzduch. Našťastie Slovensko ešte stále ponúka dostatok príležitostí na únik z džungle betónovej do takej ozajstnejšej 🙂 A nemusíme ani letieť do Brazílie, v srdci Slovenska sa skrýva skutočné prírodné bohatstvo. V hlbinách Liptova sa sa ukrýva klenot: Kvačianska dolina – Mlyny Oblazy.

Z parkoviska na konci obce Kvačany sem vedie náučný chodník. Zvládnete to aj dieťaťom v nosiči, výhľady na okolité útesy preťaté potokom stoja aj za túto námahu.

Tatranská divočina

Dobrodružstvo pre najmenších začína už jazdou lanovkou. Po výstupe z kabíny na nich čaká originálna dobrodružná hra, pri ktorej sa môžete vydať spoznávať najkrajšie miesta Vysokých Tatier. Vašimi sprievodcami budú 4 zvierací kamaráti – svišť Jurko, orol Karol, medveď Kubo a kamzík Pirin. Spolu 7 dobrodružných etáp plných napínavých príbehov nájdete popísaných v brožúre, ktorú dostanú deti k lístku na lanovku (tie najmenšie grátis). Pozrite si aj ďalších 7 tipov na rodinné výlety v Tatrách.

Výstup na Veľký Choč

Chočské vrchy patria medzi jadrové pohoria patriace do sústavy Vnútorných Západných Karpát a Fatransko-tatranskej oblasti. Dominantný kopec, majestátny Veľký Choč je bájami opradený tak, že návštevnosť tohto miesta sa môže rovnať vychádzke na Rysy. Nenadarmo je turistami ospevovaný ako najkrajší kopec vôkol - slová sú zbytočné, veď pozrite na ten výhľad :)

Lúčanský vodopád

Tento pozoruhodný, 12 metrov vysoký travertínový vodopád v obci Lúčky a patrí medzi najkrajšie prírodné úkazy na Slovensku. Je jedným z piatich vodopádov v krajine, ktoré majú najvyšší stupeň ochrany, a je vyhlásený za Národnú prírodnú pamiatku.

Lúčanský vodopád síce nepatrí medzi tie najvyššie, no vďaka vynikajúcej dostupnosti a svojej kráse sa stal jedným z najnavštevovanejších vôbec. Turistov sem totiž láka nielen zaujímavý kaskádovitý vzhľad vodopádu, ale aj malé jazierko, v ktorom sa počas letných mesiacov dá okúpať. Jeho travertínové podlažie sfarbuje čistú vodu do krásnej bledomodrej farby, ktorá priam pozýva na relaxačný kúpeľ.

Pri návšteve obce Lúčky vám odporúčame navštíviť aj miestne kúpele, ktoré majú svoju tradíciu už od roku 1761. Ich voda pochádzajúca z geotermálnych prameňov pôsobí liečivo najmä pri onkologických, gynekologických zdravotných problémoch či problémoch pohybového aparátu.

Lanovkou na Hrebienok

Na Hrebienku vás okrem možností občerstvenia, oddychu a výbehu na lúkach čaká relax zóna s ležadlami a výstavou drevených medveďov. V zime tu zase môžete spojiť sánkovačku s návštevou atraktívnych sôch vytesaných z ľadu a jedinečného ľadového kostola – Tatranského dómu.

Hrebienok je tiež východiskovým bodom viacerých turistických trás. Veľmi nenáročnou a peknou je prechádzka k Reinerovej chate alebo k vodopádom Studeného potoka, ktorú bez problémov zvládnete s menšími deťmi či dieťaťom v nosiči. Pomalým tempom aj s prestávkami na fotenie a občerstvenie vám zaberie asi hodinu.

Preskúmajte Vysoké Tatry

Liptovský Ján

Obcou, ktorú by ste na potulkách po Liptove určite nemali vynechať, je Liptovský Ján. K turistickým topánkam si tu treba pribaliť aj plavky, mešec na mince, ďalekohľad i lupu. Turistov na toto miesto láka najmä Termálny prameň Kaďa. Prírodný wellness, obklopený zeleňou, ktorý vašu uponáhľanú myseľ tak správne spomalí a naladí iba na harmonické vibrácie. Voda má teplotu 20°C, na pocit je vlažná, no už po chvíli pocítite, ako vám prehreje kĺbi a perfektne uvoľní svalstvo. V Kadi sa nepláva, iba tak lenivo relaxuje. 🙂 Prineste si aj prázdnu fľašu, domov si v nej odnesiete liečivú vodu.

V Areáli Mini Slovensko zas môžete obdivovať 18 modelov Slovenských kultúrnych pamiatok i vláčikov v mierke 1:25. Vcítite sa do kože Gulivera a pozriete sa na rodnú zem z novej perspektívy. Čo sa ešte oplatí vidieť v Liptovskom Jáne? Prečítajte si aj ďalšie dva tipy v našom článku.

Na bicykel do Čutkovskej a Valčianskej doliny

Čutkovská dolina vo Veľkej Fatre je pomenovaná podľa Čutkovského potoka, ktorý preteká celým jej územím. Na jej začiatku sa nachádzajú rôzne koliby, ktoré návštevníkom ponúkajú reštauračné a ubytovacie služby. Deti určite poteší pohľad na pasúce sa ovečky či diviaky v ohrade. Pre kratochvíle vašich ratolestí je ako stvorený zábavný park Obrovo, kde sa môžu do zbláznenia vyšantiť vďaka rôznym atrakciám.

V okolí Čutkovskej doliny je vybudovaných aj množstvo cyklochodníkov, takže milovníci turistiky na dvoch kolesách si tiež prídu na svoje. Ak si chcete urobiť vlastný piknik, sú tu pre vás vybudované miesta s príjemným posedením. Oddýchnuť si môžete aj na brehu Čutkovskej vodnej nádrže, v ktorej sa môžete osviežiť i zaplávať si medzi pstruhmi či hlaváčmi.

Ďalším skvelým miestom pre cyklistov je Valčianska dolina. Vo Valčianskej doline nuda rozhodne nehrozí, nech už sa sem vyberiete kedykoľvek. Okrem krásnej prírody poteší tých najmenších napríklad aj obrovské ihrisko, z ktorého svoje ratolesti nebudete vedieť dostať..

Prostredie praje nadšeným turistom, milovníkom prírodných krás, relaxu i aktívneho oddychu. V okolí sa nachádza viacero rybníkov, turistických chodníkov a určite vás poteší aj sieť cykloturistických trás. Za zmienku stoja i novovybudované rozhľadne, z ktorých si vychutnáte krásny výhľad na okolité pohoria.

Hrady, zámky, kaštiele: objavte tie, kde ste ešte neboli

180 hradov a zámkov (vrátane ruín) a 425 kaštieľov svedčí o tom, že Slovensko má bohatú a slávnu históriu. Právom sa môžeme označovať za svetovú veľmoc v počte hradov. Mnohé z nich sú opradené povesťami a slávnymi legendami. Objavte aj menej známe hrady, ktoré sme navštívili a spísali naše dojmy. Majú svoje čaro, napríklad:

Ak hľadáte hrady, na ktoré zvládnu výstup aj deti, inšpirujte sa našim výberom. Alebo rovno zablúďte na stránku zlavomat.sk/vylety, kde vám do oka určite padne nejaká pekná pamiatka. Výletom zdar a nech vaša láska k Slovensku rastie každým výhľadom a prejdeným kilometrom!

Chcem ísť na výlet, ukážte mi ponuku ubytovaní na Slovensku

Zľavomat.sk

Nové inšpirácie a zážitky na každý deň!

Zaujal vás článok? Toto sa vám bude páčiť!